Reklama
Reklama

Planujesz grilla na balkonie? Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy

Ciepłe dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a także do grillowania. Jednak co w przypadku, gdy mieszkamy w bloku – czy wtedy możemy rozpalić grilla? Wyjaśniamy, co mówią na ten temat przepisy i sprawdzamy, czy można otrzymać mandat za grilla na balkonie.

Sezon na grillowanie w pełni. Nic więc dziwnego, że powraca pytanie, dotyczące tego, czy można robić grilla na balkonie w bloku. Przepisy nie określają tego jednoznacznie, wobec czego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy grillować. Sprawdź, czy możesz otrzymać mandat za grilla na balkonie.

Grill na balkonie - co mówią na ten temat przepisy?

W Polsce nie istnieje przepis prawny, który bezpośrednio zakazywałby rozpalania grilla na balkonie w bloku. Jednak takie zakazy mogą być zawarte w regulaminie wewnętrznym wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Warto więc indywidualnie sprawdzić, czy przypadkiem w naszym bloku nie obowiązuje taki zapis.

Natomiast jeśli chodzi o przepisy powszechnie obowiązujące, to powinniśmy zwrócić uwagę na art. 144 Kodeksu cywilnego, który traktuje o immisjach. Według niego właściciel nieruchomości powinien powstrzymywać się od działań, które mogłyby zakłócać korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Mowa tu np. o przenikaniu na sąsiednie tereny pyłów, hałasu czy zapachu.

W takim przypadku sąsiad ma prawo do wykorzystania art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego i wystąpienia z roszczeniem o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. W przypadku, gdy sąsiad dozna szkody, może wystąpić także o odszkodowanie.

Pamiętajmy także, że grill na balkonie może wiązać się z działaniem niezgodnym z przepisami przeciwpożarowymi na podstawie art. 82 ust. 1 Kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że można otrzymać karę aresztu, grzywny albo naganę. Ten zapis dotyczy osób, które wykonują czynności, potencjalnie mogące spowodować pożar.

Czytaj również: Koniec z płaceniem gotówką. Już niedługo będą obowiązywały niskie limity

Czy można robić grilla jednorazowego lub gazowego na balkonie?

Wiele osób zastanawia się, czy przepisy te dotyczą również grilla jednorazowego. Jednak w tym przypadku niewiele to zmienia, ponieważ działa on na podobnej zasadzie i również może przeszkadzać sąsiadom.

A co jeśli chodzi o rozpalanie grilla gazowego na balkonie? Jest to bezpieczniejsza opcja, ponieważ nie emituje on tyle dymu co klasyczny grill. Jednak musimy pamiętać o tym, by był on oddalony wystarczająco od elementów, które mogłyby się zapalić.

Najbezpieczniejsze jednak będzie użycie grilla elektrycznego, który może być używany wewnątrz, jak i na zewnątrz mieszkania. Jest on świetną alternatywą dla tradycyjnego grilla.

Ile wynosi mandat za grilla na balkonie?

Rozpalając grill na balkonie, możemy otrzymać dwa mandaty. Pierwszym przypadkiem jest sytuacja, w której policja lub straż miejska uzna, że rozpalenie go narusza przepisy przeciwpożarowe.

Drugim przykładem jest moment, gdy grill zakłóca spokój sąsiadów, porządku publicznego lub spoczynku nocnego. To wykroczenie podlega karze ograniczenia wolności, karze aresztu lub grzywny.

Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń grzywna może wynosić od 20 do 5000 zł. Wyznaczając wysokość kary finansowej, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.

Zobacz też:

Te książki z czasów PRL-u są dziś bardzo dużo warte. Sprawdź, czy nie masz ich na półce

Kupić węgiel na zimę już, czy poczekać? Ekspert nie ma wątpliwości

​Nowy system kaucyjny już niedługo w Polsce. Już wkrótce tyle dostaniemy za butelki i opakowania

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze