Reklama
Reklama

​Koniec z płaceniem gotówką. Już niedługo będą obowiązywały niskie limity

Choć płatność bezgotówkowa jest coraz bardziej popularna, w niektórych miejscach oraz za niektóre przedmioty nadal trzeba płacić gotówką. Co więcej, wiele osób chce dalej mieć taką możliwość. Może się jednak okazać, że niedługo będzie to ograniczone. Poznaj przyszłe limity dotyczące płatności gotówkowej.

Do 10 tys., ale euro. W niektórych przypadkach będzie trzeba pokazać dowód

Wprowadzony na poziomie europejskim limit płatności gotówkowych będzie wynosił 10 tys. euro. Przy aktualnym kursie euro do złotówki jest to równowartość ponad 43 500 zł. Co więcej, jest to maksymalny limit i każde państwo będzie mogło we własnym zakresie ustalić niższe progi. W Polsce aktualnie obowiązuje limit płatności gotówkowych na poziomie 15 tys. zł, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa nie zostanie on zwiększony. W praktyce nie będzie można zapłacić gotówką za nowy samochód w salonie.

Sprawdź również: Najdroższe warzywo świata w Polsce jest chwastem. Francuzi płacą za nie ponad 4000 zł

Drugą kwestią jest wprowadzenie dodatkowych "bezpieczników" w przypadku płatności gotówkowych niższymi kwotami. Chodzi o transakcje w kwotach od 3 tys. do 10 tys. euro, czyli w przedziale między 13 000 a 43 500 zł. W tych sytuacjach konieczne będzie wylegitymowanie się dowodem osobistym, by potwierdzić swoją tożsamość. Aktualnie trzeba potwierdzać transakcję dowodem tożsamości w przypadku kwot powyżej 10 tys. euro.

Sprawdź również: Kosztuje prawie 400 zł za kilogram, a w lesie rośnie dziko. Mandat za zerwanie to 5000 zł

Limity płatności gotówkowej mają utrudnić działalność przestępczą. Jednak nie obejmą każdego

Ważna wiadomość jest jednak taka, że powyższe limity nie będą dotyczyły transakcji między osobami fizycznymi. Limit płatności gotówkowej oraz konieczność sprawdzania danych osobowych będzie obowiązywała:

  • agencje nieruchomości,
  • banki,
  • handlowców,
  • instytucje finansowe,
  • kasyna,
  • podmioty zajmujące się zarządzaniem aktywami,
  • sprzedawców towarów luksusowych.

Jeszcze ostrzejsze przepisy będą dotyczyły giełd oraz operatorów portfeli kryptowalutowych. W tych przypadkach będzie to limit 1000 euro. Powyżej tej kwoty konieczna będzie weryfikacja klientów oraz sprawdzenie udzielonych przez nich informacji. Limity płatności gotówkowej mają zacząć obowiązywać od 2027 roku.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze