Reklama
Reklama

​Od 23 września duże zmiany w obrocie gotówką. Tymi banknotami już nigdzie nie zapłacisz

Choć liczba transakcji bezgotówkowych w Polsce stale rośnie, to nadal korzystanie ze "zwykłych" pieniędzy jest bardzo popularne. Już od soboty 23 września może się jednak okazać, że po skorzystaniu z bankomatu będziemy mieli nie lada problem. Sprawdź, czemu taką gotówką już nigdzie nie zapłacisz.

W Polsce na koniec 2022 roku funkcjonowało około 21 tys. bankomatów. Już od 23 września aż 40 proc. z nich zostanie wyposażonych w system IBNS, który może sprawić, że wypłacona gotówka będzie całkowicie nieużyteczna.

Korzystasz z bankomatu? Możesz mieć problem, gdy dostaniesz taką gotówkę

Mimo że w większości miejsc za usługi czy produkty zapłacimy kartą lub telefonem, to nadal w niektórych miejscach musisz zapłacić gotówką. Należą do nich przede wszystkim regionalne targowiska czy niektóre publiczne toalety. W takiej sytuacji musimy wypłacić pieniądze i potrzebny do tego będzie bankomat. Niestety już od 23 września w niektórych sytuacjach może się okazać, że wypłacona gotówka będzie nieużyteczna. Dlaczego?

Wszystko za sprawą barwienia banknotów w sytuacji, gdy zostanie wykryta próba kradzieży lub nieautoryzowanego dostępu do środków zgromadzonych na koncie. Niestety, jeśli otrzymamy tak naznaczone banknoty, nie będziemy mogli nimi zapłacić w żadnym sklepie. Nawet jeśli okaże się, że system zadziałał wadliwie, a my jesteśmy osobami, które mają pełnoprawny dostęp do konta i możliwości wypłaty środków.

Sprawdź również: 500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? To nie żarty. Sprawdź, jak uniknąć kary

Czym jest system IBNS?

Skrót IBNS pochodzi od angielskiego wyrażenia "intelligent banknote neutralisation system", po polsku oznacza to "inteligentny system neutralizacji banknotów". Już od soboty 23 września IBNS będzie funkcjonował w 40 proc. polskich bankomatów, co oznacza, że będzie w niego wyposażone prawie 8,5 tys. urządzeń na terenie naszego kraju.

Działanie systemu IBNS jest niezwykle proste. Jeśli wykryje on próbę kradzieży lub nieautoryzowanego dostępu do pieniędzy w bankomacie, rozpocznie procedurę barwienia banknotów. Oczywiście będzie ona trwała dosłownie chwilę, więc osoba wybierająca gotówkę nie zauważy opóźnienia. Gdy wyjmiemy z bankomatu tak zabarwione pieniądze, nie będziemy mogli nimi zapłacić w żadnym sklepie. Co zrobić w takim przypadku?

Sprawdź również: Dodatkowe 5000 złotych dla małżeństw. Projekt jest już w Senacie

Co zrobić, gdy bankomat wypłaci ci taką gotówkę?

Jeśli wybierzemy gotówkę z bankomatu i zauważymy, że banknoty są zabarwione, nie będziemy mogli nimi zapłacić za towary czy usługi. Nawet w sytuacji, gdy dostęp do konta był autoryzowany, a my jesteśmy jego właścicielami. Niestety może się zdarzyć, że system zadziała wadliwie. Jakie kroki powinniśmy podjąć w takiej sytuacji?

Narodowy Bank Polski dopasował już swoje procedury, gdy zaistnieje taka sytuacja. Jednak niestety osoba poszkodowana będzie musiała udać się do najbliższej siedziby NBP. Na terenie Polski jest ich 16 i znajdują się w miastach wojewódzkich. W przypadku województwa kujawsko-pomorskiego jest to Bydgoszcz, natomiast w województwie lubuskim — Zielona Góra. W siedzibie NBP znaczone banknoty zostaną bez przeszkód wymienione na standardowe banknoty.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze