Reklama
Reklama

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? To nie żarty. Sprawdź, jak uniknąć kary

Balkony szczególnie latem zachwycają przechodniów gamą roślin i barwnych kwiatów. Jednak okazuje się, że mimo iż wyglądają pięknie, mogą skutkować one mandatem w wysokości nawet 500 złotych. Sprawdź, kiedy grozi nam kara i co przepisy mówią na ten temat.

Za wieszanie na balkonie skrzynek z kwiatami można dostać mandat. Związane jest to, z tym że zainstalowane rośliny muszą spełniać wymogi prawa. Podpowiadamy, za co grozi kara finansowa i jak jej uniknąć.

Mandat za kwiaty na balkonie. Co mówią o tym przepisy?

Dla wielu osób może być zaskoczeniem fakt, że okazuje się, iż wieszanie kwiatów na barierkach balkonów w niektórych przypadkach jest w Polsce karalne i można otrzymać za to wysoki mandat.

Co prawda, w naszym kraju nie funkcjonuje konkretny i oficjalny zakaz dekorowania balkonu kwiatami, ale są sytuacje, w których możemy zostać za to ukarani, o czym świadczy fakt, że co roku od czerwca do października pojawia się wiele wysokich mandatów za umieszczanie skrzynek i donic z kwiatami na balkonie.                       

Związane jest z art.75 par.1 Kodeksu wykroczeń, który mówi:

Przepisy zawarte w Kodeksie wykroczeń precyzują przypadki, gdy możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 500 zł za umieszczanie kwiatów na balkonie.

Podlewasz kwiaty balkonowe latem? Możesz zapłacić wysoką karę

Mandat możemy również otrzymać za podlewanie kwiatów balkonowych, co wynika z zapisu art. 75 par. 2 Kodeksu wykroczeń, który mówi:

Przepis interpretowany jest w ten sposób ,w przypadku, gdy z naszych skrzynek lub donic zacznie się wylewać woda, a sąsiadom mieszkającym pod nami się to nie spodoba. Jeżeli brudna od ziemi ciecz zaleje balkon innego mieszkańca bloku, ma on prawo zgłosić ten fakt policji lub straży miejskiej, w rezultacie czego otrzymamy mandat. Wobec tego podczas podlewania kwiatów dopilnujmy, żeby woda nie przedostawała się na balkony sąsiadów.

Czytaj także: Przechowujesz te przedmioty na klatce schodowej? Grozi ci za to mandat

500 zł kary za wieszanie kwiatów na balustradzie balkonu

Często, gdy ktoś ma za mały balkon, decyduje się na zawieszenie donic i skrzynek z kwiatkami za barierką. Podejmując takie działanie, musimy upewnić się, że pojemniki nie są zbyt ciężkie i sprawdźmy, czy na pewno są niezawodnie zamocowane.

W momencie, gdy zsuną się one z balustrady, mogą stanowić ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa innych. Jeżeli wśród sąsiadów pojawią się obawy, że ciężkie donice mogą spaść, mają prawo zgłosić ten problem odpowiednim służbom. W rezultacie możemy otrzymać nawet 500 zł grzywny.

Zobacz również: O tym musisz pamiętać po zakupie samochodu. Inaczej zapłacisz nawet 70 tys. grzywny

Wspólnoty mieszkaniowe a kwiaty na balkonie

Najczęściej jednak kwestią regulacji porządku domowego zajmują się wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, które próbują wypracować spójny porządek prawny w formie indywidualnej dla wspólnoty. Często precyzują one także kwestie dotyczące mocowania donic na balustradzie, aby chronić innych.

W tak sporządzonym dokumencie pojawia się zazwyczaj wzmianka, że donice i skrzynki z kwiatami powinny być mocowane po wewnętrznej stronie balustrady. Dzięki temu nie będą stanowiły zagrożenia dla sąsiadów, mienia i przypadkowych osób.

Zobacz też:

Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | opłaty