Reklama
Reklama

Przechowujesz te przedmioty na klatce schodowej? Grozi ci za to mandat

Klatka schodowa w bloku często staje się miejscem, które służy do przechowywania wózka, roweru lub niepotrzebnych mebli. Zdarzają się też przypadki wystawiania śmieci lub butów na korytarz. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że takie zachowanie może skończyć się karą. Co grozi za przechowywanie rzeczy na klatce schodowej? Przepisy w tej kwestii są jasne.

Klatka schodowa stanowi część wspólną, z której mogą korzystać wszyscy mieszkańcy bloku. Niestety, zdarza się, że wiele osób o tym zapomina i traktuje ją jako dodatkową część swojego mieszkania.

Przechowywanie tych rzeczy na klatce schodowej to łamanie prawa

Wózki dziecięce, foteliki samochodowe, rowery, pudła i nieużywane meble – to tylko przykładowe rzeczy, które zalegają w częściach wspólnych budynków. Pozostawione przedmioty zazwyczaj pogarszają walory estetyczne nieruchomości, ale też stwarzają dodatkowe utrudnienia. 

Trzeba pamiętać, że klatka schodowa jest drogą ewakuacyjną. W przypadku pożaru pozostawione w częściach wspólnych rowery albo wózki dziecięce mogą się okazać śmiertelną pułapką lub utrudnić strażakom akcję ratunkową, a za utrudnianie ewakuacji oraz stwarzanie zagrożenia pożarowego grożą kary.

Co grozi za trzymanie na klatce schodowej wózka dziecięcego lub mebli?

Jeśli pozostawione na klatce schodowej rzeczy zagrażają życiu i zdrowiu ludzi, należy liczyć się z konsekwencjami tego działania. Kary mogą być surowe. Grozi nam nagana, grzywna, a nawet mandat od 20 do 5000 zł. W przypadku pożaru odpowiedzialność zostanie uznana za przestępstwo określone w prawie karnym.

Tu wszystko zależy od kwalifikacji czynu, ale warto wiedzieć, że za nieumyślne spowodowanie pożaru kodeks karny przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jeżeli w wyniku tego pożaru wiele osób ucierpi na zdrowiu lub ktoś straci życie, kara może wynieść nawet 8 lat więzienia.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe