Reklama
Reklama

O tym musisz pamiętać po zakupie samochodu. Inaczej zapłacisz nawet 70 tys. grzywny

Entuzjazm związany z zakupem nowego auta może sprawić, że zapomnimy o naszych zobowiązaniach wobec państwa. Te kryją się pod skrótem PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. To właśnie w przypadku kupna samochodu narasta najwięcej wątpliwości związanych z tą daniną.

Rozliczenie podatku od czynności cywilnoprawnych od kupna samochodu jest obowiązkiem nabywcy. Jednak w kilku przypadkach taka umowa nie będzie podlegała opodatkowaniu.

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie samochodu

Co do zasady czynność, jaką jest zakup samochodu, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość wynosi 2 proc., jednak nie od kwoty znajdującej się na umowie kupna-sprzedaży, a ceny rynkowej pojazdu. Jest to szczególnie ważne, gdy sprzedający zaniża cenę auta lub kupujący, oprócz ceny wykupu, przejmuje także raty kredytowe czy leasingowe pojazdu. Organ podatkowy może powołać biegłego, który określi wartość samochodu. Jeśli będzie się ona różniła od podstawy opodatkowania o więcej, niż 33 proc., to kupujący będzie musiał pokryć koszty biegłego.

Istnieją trzy wyjątki, gdy kupujący nie będzie musiał opłacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Pierwszym z nich jest sprzedaż opodatkowana VAT, czyli najczęściej w przypadku zakupu w komisie. PCC nie trzeba również opłacać, gdy przynajmniej jedna ze stron umowy jest zwolniona z VAT. Zwolnienie z konieczności opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy również samochodu znajdującego się za granicą. W tym przypadku konieczne jest spełnienie jeszcze co najmniej jednego z dwóch warunków: umowa musi zostać zawarta za granicą lub kupujący nie ma miejsca zamieszkania bądź siedziby w Polsce.

Kto musi zapłacić PCC od kupna samochodu?

Podatek od czynności cywilnoprawnych musi zapłacić nabywca samochodu. W przypadku, gdy w umowie wskazany jest więcej niż właściciel, obowiązek uiszczenia podatku dotyczy wszystkich stron, ale niekoniecznie w równych częściach. Możliwe jest, że jedna osoba zapłaci całość. W takiej sytuacji organ podatkowy traktuje to jako należność opłaconą.

Zwolnione z konieczności uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych są:

  • państwa obce,
  • organizacje pożytku publicznego (jeśli auto będzie wspierało nieodpłatną działalność pożytku publicznego),
  • osoby o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, które kupują samochód do użytku własnego.

Warto również pamiętać, że istnieją przesłanki, które umożliwiają zwrot zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych. Przede wszystkim jest to uchylenie skutków prawnych umowy np. wykrycia wad ukrytych. Drugim jest niespełnienie warunku zawieszającego, czyli chociażby uzależnienia wykonania umowy od otrzymania kredytu przez kupującego.

Jak zapłacić PCC od kupna samochodu?

Odpowiednim drukiem do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych jest formularz PCC-3. Można go złożyć w wersji papierowej lub elektronicznej poprzez system e-Deklaracje. Jeśli w umowie widnieje więcej niż jeden kupujący, w takim przypadku konieczne jest złożenie załącznika PCC-3/A. Na złożenie deklaracji kupujący ma 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Kwotę podatku kupujący oblicza samodzielnie i wpłaca ją na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego. Dodatkowo składając deklarację, należy wskazać podstawę opodatkowania.

Zobacz też:

Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | opłaty | pieniądze | podatki