Reklama
Reklama

Nowe zasady dofinansowania zakupu samochodu. Możesz dostać nawet 85 proc. wartości auta

Od 1 stycznia 2024 roku ponownie będzie można składać wnioski o dofinansowanie zakupu samochodu. Tym razem refundacji może podlegać nawet 85 proc. wartości auta, jeśli spełnione zostaną wymagane warunki. Sprawdź, komu przysługuje pomoc finansowa, jakie kryteria należy spełnić i do kiedy trzeba złożyć odpowiedni wniosek.

Nowy rok niesie nie tylko możliwości otrzymania dofinansowań, ale również obowiązki dla kierowców. Jednym z nich jest konieczność wymiany tablic rejestracyjnych, by uniknąć surowych kar finansowych.

Kto może liczyć na dofinansowanie zakupu auta? Do kiedy będzie można składać wnioski?

Program walki z wykluczeniem społecznym prowadzony jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach akcji "Samodzielność — Aktywność — Mobilność". O pomoc wnioskować mogą osoby niepełnosprawne, które nie mogą poruszać się bez wózka inwalidzkiego. Wniosek może złożyć osoba niepełnosprawna, która sama prowadzi auto lub osoba niepełnosprawna z opiekunem. W obu przypadkach wymagane jest oznaczenie kierowcy, który posiada prawo jazdy kategorii B. PFRON zbiera wnioski w dwóch turach — pierwsza będzie miała miejsce już na początku roku (w lutym lub marcu), natomiast druga prawdopodobnie w sierpniu.

Sprawdź również: Emeryci mogą dostać dodatkowe 300 zł. Komu przysługują pieniądze?

Jaka będzie wysokość dofinansowania zakupu samochodu

Kwota dofinansowania zależy przede wszystkim od dwóch czynników: kto będzie kierowcą samochodu, a także wartości auta. W przypadku, gdy kierowcą będzie osoba niepełnosprawna, może otrzymać nawet 80 proc. zwrotu kosztów zakupu pojazdu do kwoty 150 000 złotych. Kolejne 50 proc. dofinansowania można otrzymać od nadwyżki między 150 tys. a 250 tys. zł, 30 proc. zwrotu kosztów przysługuje od nadwyżki na kwotę od 250 tys. do 300 tys. zł. Powyżej 300 000 złotych nie przysługuje dofinansowanie.

Inaczej wygląda schemat dofinansowania w przypadku, gdy osoba z niepełnosprawnością jest pasażerem. W takiej sytuacji, do kwoty 130 000 złotych przysługuje 85 proc. dofinansowania. 50 proc. dofinansowania można otrzymać w przypadku nadwyżki do kwoty 200 tys. zł, natomiast do 230 tys. zł każdy uprawniony otrzyma 30 proc. Powyżej 230 tys. zł dofinansowanie wynosi 0 proc.

Zobacz też:

​Polacy mają najwięcej samochodów w całej Unii Europejskiej. Jednak w większości są to złomy

​Jeszcze więcej zniżek dla seniorów. Nie trzeba mieć legitymacji emeryta, wystarczy ta karta

​Bankomat "połknął" twoje pieniądze? Ekspert radzi, co zrobić w takiej sytuacji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | zniżki