Reklama
Reklama

​Emeryci mogą dostać dodatkowe 300 zł. Komu przysługują pieniądze?

Jak powszechnie wiadomo, budżety domowe wielu emerytów nie należą do najwyższych i każde dodatkowe środki są dla nich ważne. Z tego powodu warto wiedzieć, z jakich programów mogą korzystać starsi, by zapewnić sobie dodatkowe pieniądze na życie. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać dodatkowe 300 zł.

Oprócz pozyskiwania środków z różnego rodzaju świadczeń emeryci powinni wiedzieć, gdzie najtaniej robić zakupy. Ostatnio pisaliśmy o programie zniżkowym znanej sieci sklepów, gdzie seniorzy zapłacą mniej za zakupy spożywcze.

Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby otrzymać pieniądze z tego tytułu, konieczne jest spełnienie jednego z dwóch warunków:

  • być całkowicie niezdolnym do pracy oraz samodzielnej egzystencji,
  • mieć ukończone 75 lat.

W zależności od warunku, który spełnia senior, różni się sposób składania wniosku o dodatek pielęgnacyjny.

Osoby, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji, muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS na druku OL-9. Musi on stwierdzić, że wnioskodawca jest całkowicie niezdolny do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Formularz lekarz orzecznik wypełnia nie później niż na miesiąc przed dniem złożenia wniosku.

Sprawdź również: Świetna wiadomość dla emerytów. W grudniu ZUS ponownie przeliczy emerytury

W drugim przypadku, czyli gdy senior ukończył 75 lat, dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest z urzędu. Emeryt nie musi składać żadnego wniosku, a środki będzie otrzymywał wraz z wypłatą emerytury. Należy jednak pamiętać, że prawo do otrzymania dodatku pielęgnacyjnego nie przysługuje seniorom, którzy przebywają powyżej 2 tygodnie w miesiącu w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym bądź pielęgnacyjno-opiekuńczym.

Dodatek pielęgnacyjny — ile wynosi?

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego ustalana jest na podstawie komunikatu Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie dodatku pielęgnacyjnego. Ostatni komunikat został wydany 15 lutego 2022 roku i zgodnie z nim od 1 marca 2023 dodatek pielęgnacyjny wynosi 294,39 zł. Warto również podkreślić, że podlega on corocznemu podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji tak jak w przypadku rent i emerytur.

Zobacz też:

Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | emerytura | świadczenia