Reklama
Reklama

Nie tylko wiek emerytalny. Tyle musisz pracować, by dostać emeryturę

Każdy, kto chce przejść na emeryturę, musi spełnić szereg wymagań, a nie tylko ukończyć odpowiedni wiek. Od ich realizacji zależy wiele czynników m.in. wysokość świadczenia, jakie otrzymamy. Dowiedz się, ile lat trzeba pracować, żeby przejść na emeryturę, a także, w którym momencie najkorzystniej podjąć tę decyzję.

Emerytura w Polsce — wiek emerytalny a staż pracy

W kontekście polskich emerytów (obecnych oraz przyszłych) kluczowa jest Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wprowadza ona "wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn". Jednak nie oznacza to, że każdy, kto ukończy ten wiek, otrzyma świadczenie. Ważne są również okresy składkowe i nieskładkowe, które wynoszą minimum 15 lat dla kobiet oraz 20 lat dla mężczyzn.

Sprawdź również: Możesz dostać 125 zł zwrotu za prąd. Wystarczy, że do połowy grudnia spełnisz jeden warunek

Do okresów składkowych wliczają się przede wszystkim okresy ubezpieczenia oraz pobierania zasiłku macierzyńskiego. Dodatkowo w art. 6 tej ustawy, wymieniony jest katalog osób, takich jak duchowni, funkcjonariusze Wojska Polskiego i służb mundurowych czy osadzeni w więzieniach, którzy po spełnieniu odpowiednich wymagań również mają liczone okresy składkowe.

Z kolei do okresów nieskładkowych zalicza się czas, w którym pracownik pobiera wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (wypłacanego na podstawie przepisów Kodeksu pracy), zasiłek z ubezpieczenia społecznego (chorobowego lub opiekuńczego) czy świadczenie rehabilitacyjne. Kolejne sytuacje, które nie są wliczane do okresów składkowych, wymienione są w art. 7 ustawy, w tym m.in. pobieranie zasiłków przedemerytalnych czy świadczeń przedemerytalnych.

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę?

Wbrew pozorom czas przejścia na emeryturę może mieć kluczowe znaczenie dla wysokości świadczenia. Przede wszystkim, ogólna zasada jest taka, że rozwiązując umowę o pracę jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca, a następnie składając jeszcze w tym samym miesiącu wniosek o emeryturę (wraz ze świadectwem pracy), mamy prawo do otrzymania za ten miesiąc praktycznie całej pensji, a także pełnej emerytury.

Sprawdź również: Masz 14 dni na zapłacenie tego podatku. Lepiej to zrób, bo kara to 72 tys. zł

W szerszej perspektywie należy spojrzeć na tablice średniego dalszego trwania życia, publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, a także waloryzację kapitału zgromadzonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

GUS publikuje nowe tablice pod koniec marca każdego roku. To właśnie na ich podstawie obliczana jest wysokość świadczeń przyszłych emerytów. Im niższe prognozy, tym mniejszy dzielnik środków zgromadzonych na koncie w ZUS. Jeśli w danym roku nie spodziewamy się znaczących zmian, warto poczekać na waloryzację.

Waloryzację kapitału początkowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza 1 czerwca każdego roku. Warto wiedzieć, że waloryzacji podlegają środki, które zostały zgromadzone do 31 grudnia roku poprzedniego. Biorąc pod uwagę dwa powyższe czynniki, najlepszym okresem na przejście na emeryturę są miesiące zimowe (styczeń lub luty), a także lipiec, po waloryzacji kapitału początkowego.

Zobacz też:

​Tysiące odbiorców dostaną korekty faktur za prąd. Firma przyznaje się do błędu

​"Październikowa promocja" w sanatoriach. Kuracjusze zapłacą dużo mniej

​Emeryci zapomnieli, że mają tam oszczędności. To ponad 230 mld złotych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | praca | świadczenia