Reklama
Reklama

​Nadchodzą zmiany w prawie spadkowym. Możesz być wykluczony z dziedziczenia

Kwestie związane z prawem spadkowym prędzej czy później dotkną każdego z nas. Warto więc wiedzieć, jak aktualnie kształtują się przepisy, a te właśnie niedługo zostaną poważnie zmienione. Sprawdź, kiedy dokładnie wejdzie w życie nowelizacja prawa i co dokładnie zmieni się w spadkach od początku przyszłego miesiąca.

Prawo spadkowe jest działem prawa cywilnego, którego przepisy normują przejście praw i obowiązków zmarłego na inne osoby. Wynika to z faktu, że prawa i obowiązki majątkowe co do zasady nie wygasają z chwilą śmierci.

Prezydent podpisał ustawę, od początku listopada zmiany w prawie spadkowym

Zmiany w Kodeksie cywilnym zostały przegłosowane w Sejmie jeszcze w lipcu tego roku. Podpis pod nowelizacją Prezydent złożył 4 sierpnia, a vacatio legis wynosi trzy miesiące. Z tego względu znowelizowane przepisy wejdą w życie dokładnie w sobotę 4 listopada 2023 roku. Do najważniejszych zmian, jakie zostaną wprowadzone, należy zaliczyć ograniczenie grupy osób powołanych do dziedziczenia, możliwość odrzucenia spadku bez zgody sądu czy też uznawania osób za niegodnych dziedziczenia. Oto zmiany w prawie spadkowym, które wejdą w życie 4 listopada 2023 roku.

Sprawdź również: Wystarczy złożyć jeden wniosek do ZUSu, by otrzymać dodatkowe świadczenia. Masz już ten dokument?

Odrzucanie spadku za dzieci

Aktualnie odrzucenie spadku przez rodziców za dzieci musiało się odbyć na drodze sądowej. Rodzice składają wniosek do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich sądu właściwego dla miejsca zamieszkania małoletniego. Następnie konieczne jest złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w sądzie bądź przed notariuszem. Od 4 listopada 2023 roku procedura zostanie uproszczona i do odrzucenia spadku za dzieci wystarczające będzie jedynie złożenie oświadczenia przed notariuszem lub w sądzie, bez jego uprzedniej zgody.

Ograniczenie trzeciej grupy spadkowej

Druga istotna zmiana w tej nowelizacji prawa spadkowego dotyczy dziedziczenia w tzw. trzeciej grupie spadkowej. Do tej pory spadek mógł otrzymać, chociażby cioteczny wnuk czy stryjeczna wnuczka, a nawet dalsze pokolenia zstępnych. Od 4 listopada 2023 roku spadkobranie w tej grupie zostanie ograniczone tylko do dziadków i ich zstępnych, czyli dzieci i wnuki. Najbardziej jaskrawym przykładem dotychczasowego spadkobrania w tzw. trzeciej grupie spadkowej było dziedziczenie fortun po dalekich krewnych ze Stanów Zjednoczonych.

Sprawdź również: Na tych książkach z czasów PRL-u możesz dużo zarobić. Sprawdź, może masz je na półce

Uznawanie za niegodnych dziedziczenia spadku

Dla osób niegodnych dziedziczenia wprowadzono dwie nowe przesłanki, które spowodują zaliczenie ich do tego kręgu. Po pierwsze mowa jest o uporczywym niewykonywaniu obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy, a po drugie o uporczywym uchylaniu się od obowiązku sprawowania pieczy nad spadkodawcą. Należy podkreślić, że niegodność dziedziczenia wyłącza tę osobę z prawa do otrzymania jakiekolwiek majątku (w tym zachowku), niezależnie od jej stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą.

Złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Ostatnią zmianą w prawie spadkowym, która wejdzie w życie 4 listopada 2023 roku, jest kwestia składania oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Aktualnie spadkobierca ma 6 miesięcy na dopełnienie tej czynności, jednak czas liczy się od dnia, gdy dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Zmiany dotyczą przede wszystkim sytuacji, gdy będzie konieczna interwencja sądu opiekuńczego, w takim przypadku sześciomiesięczny okres zostanie zawieszony. Po drugie do zachowania terminu wymaganego do złożenia oświadczenia, wystarczy złożenie wniosku w ostatnim dniu tego okresu.

Zobacz też:

​Od 1 stycznia ten zasiłek może wzrosnąć o 3 tys. złotych. Pierwszy raz od 14 lat

Chcesz zapłacić uszkodzonym banknotem? Ekspert tłumaczy, czy możesz to zrobić

​Te osoby będą zwolnione z podatku w 2025 roku. Znamy nowe zasady

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze