Reklama
Reklama

​Wystarczy złożyć jeden wniosek do ZUSu, by otrzymać dodatkowe świadczenia. Masz już ten dokument?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kojarzony jest głównie z wypłacaniem rent lub emerytur, bo jest to jego główne zadanie. Jednak można z tej instytucji otrzymać dodatkowe świadczenia, które pozwolą zredukować pewne wydatki. Sprawdź, co zyskasz składając do ZUSu wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty.

Aktualnie obowiązują dwie wersje legitymacji emeryta-rencisty — elektroniczna oraz tradycyjna. Bez względu na to, jaki rodzaj dokumentu posiadamy, przysługują nam takie same ulgi i warto, żebyśmy byli tego świadomi.

Jak złożyć wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty?

Wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty może złożyć osoba, która ma ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Dokumenty możemy złożyć osobiście w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS — pisemnie bądź ustnie do protokołu. Możliwe jest również udzielenie pełnomocnictwa do złożenia wniosku. Ponadto każdy uprawniony może złożyć wniosek poprzez operatora pocztowego czy też polski urząd konsularny.

Warto jednak pamiętać, że każda osoba, która ma ustalone prawo do emerytury, renty czy nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, otrzyma legitymację emeryta-rencisty automatycznie. Wniosek składamy jedynie "w przypadku konieczności wydania nowej legitymacji z powodu jej utraty, uszkodzenia lub zniszczenia". Dodatkowo od 1 stycznia 2023 roku ZUS będzie wydawał jedynie legitymacje elektroniczne, jeśli uprawniony będzie chciał otrzymać tradycyjną legitymację, konieczne będzie złożenie wniosku.

Legitymacje wydane przed 1 stycznia 2023 roku zachowują swoją ważność zgodnie z terminem, a dodatkowo każdemu uprawnionemu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawi mLegitymację, do której dostęp będzie możliwy poprzez aplikację mObywatel.

Sprawdź również: Możesz dostać pieniądze na wymianę starego dachu. Jest tylko jeden warunek

Legitymacja emeryta-rencisty — do czego uprawnia?

Posiadacze legitymacji emeryta-rencisty, zarówno tradycyjnej, jak i elektronicznej, są uprawnieni do skorzystania z szeregu ulg. Przede wszystkim są to odliczenia podatkowe przy zakupie leków w ramach ulgi na leki. Seniorzy mogą także liczyć na zniżki na działalność kulturalną. Wiele miejsc takich jak muzea czy teatry oferują znaczne upusty właśnie dla posiadaczy legitymacji emeryta-rencisty.

Sporą oszczędność dla emerytów i rencistów jest także zwolnienie z opłat za abonament telewizyjny. Może to być oszczędność na poziomie prawie 300 złotych w skali roku. Legitymacja emeryta-rencisty pozwoli na spore oszczędności w kieszeniach seniorów, którzy korzystają z komunikacji publicznej czy często jeżdżą pociągami. W obu przypadkach ten dokument upoważnia do skorzystania ze sporych zniżek.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | ZUS