Reklama
Reklama

​Każdy senior powinien wiedzieć o tych ulgach. Dzięki temu mogą płacić nawet o połowę mniej

Kwestie związane z finansami emerytów są zawsze niezwykle palące. Szczególnie że nawet podwyżki świadczeń minimalnych nie zawsze pozwalają spinać budżet w każdym z pozostałych miesięcy. Sprawdź, w jaki sposób seniorzy mogą zdobywać ulgi, które pozwolą płacić nawet 50 proc. mniej za niektóre towary i usługi.

Ostatnio pisaliśmy również o możliwościach, jakie przysługują emerytom, związanych z wysokością ich świadczenia. Świetna wiadomość jest taka, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie przeliczy emerytury.

Inflacja dała się we znaki wszystkim Polakom, ale emerytom najbardziej

Jednym ze skutków utrzymującej się w Polsce wysokiej inflacji są problemy finansowe emerytów. Przede wszystkim dotyczy to cen energii, a także żywności, a bez nich żaden człowiek się nie obejdzie. Dlatego właśnie seniorzy powinni jak najczęściej korzystać z różnego rodzaju ulg i zniżek, jakie im przysługują. Powinni również zwrócić uwagę na to, gdzie robią zakupy. W jednej z sieci sklepów spożywczych emeryci mogą kupować na specjalnych warunkach, a co za tym idzie zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Również z tego powodu powinni znać ulgi, które pozwolą im płacić jeszcze mniej w sklepach oraz urzędach.

Te zniżki możesz wykorzystać, gdy masz ponad 60 lat i jesteś emerytem

Podstawowym dokument dla emeryta i rencisty jest legitymacja wydawana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Już samo jej posiadanie wystarczy, by móc skorzystać z kilku ulg.  Jedną z nich, na poziomie lokalnym, jest ulga na przejazdy komunikacją miejską. W tym przypadku stawki są jednak ustalane przez gminę, więc poziom oszczędności nie jest jednolity dla całego kraju. Podobnie wygląda kwestia ulgi na rehabilitację, która zwalnia z części opłat w konkretnych uzdrowiskach oraz ośrodkach rehabilitacyjnych.

Sprawdź również: Wystarczy, że zrobisz to, a rachunki za energię elektryczną spadną nawet o 30 proc.

Konkretne zniżki obowiązują także w przypadku ulgi na przejazd koleją, z której emeryt może skorzystać dwa razy w ciągu roku. Dzięki niej senior zapłaci 37 proc. mniej za bilet pociągiem PKP w drugiej klasie. Najwyższy rabat przysługuje, jednak gdy emeryt chce... wyrobić paszport. W takim przypadku ulga wynosi aż 50 proc. dla każdego, kto posiada legitymację emeryta lub rencisty.

Zobacz też:

Oto najtańszy dyskont spożywczy w Polsce. To wcale nie Biedronka czy Lidl

Przed nami wzrost opłat za wywóz śmieci. W niektórych miastach ceny pójdą o 100 proc. w górę

​Zbliża się termin wypłaty czternastej emerytury. Kiedy pieniądze trafią na twoje konto?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | oszczędzanie | pieniądze | renty | ulgi dla seniorów | zniżki | seniorzy