Duże zmiany w prawie spadkowym. Te osoby nic nie dostaną
Kwestie związane z prawem spadkowym są jednymi z najbardziej delikatnych. Po pierwsze zwykle łączą się ze śmiercią bliskiej osoby, a po drugie — dotyczą pieniędzy, co samo w sobie jest konfliktogenne. Dowiedz się, czym jest zachowek i w jakich sytuacjach może nastąpić jego wyłączenie, a co za tym idzie brak dziedziczenia.
Zachowek to instytucja prawa spadkowego, która chroni najbliższych krewnych spadkodawcy przed całkowitym pominięciem ich w testamencie. Polega na zapewnieniu im prawa do części majątku spadkodawcy, nawet jeśli zostali pominięci w testamencie lub spadkodawca przekazał większość majątku innym osobom w drodze darowizny. Prawo do zachowku mają:
- zstępni spadkodawcy — dzieci, wnuki, prawnuki itd.,
- małżonek spadkodawcy,
- rodzice spadkodawcy (jeśli brak zstępnych).
Osoby te muszą być powołane do dziedziczenia ustawowego, aby mogły dochodzić roszczeń o zachowek.
Sprawdź również: Tych emerytów czeka miłe zaskoczenie. Wyższe wypłaty w lutym dla prawie miliona osób
Zachowek wynosi ½ lub ⅔ wartości udziału spadkowego. Połowę udziału spadkowego wynosi zachowek, który przysługiwałby danej osobie przy dziedziczeniu ustawowym. Z kolei zachowek w wysokości ⅔ wartości udziału spadkowego przysługuje, jeśli osoba uprawniona do jego otrzymania jest małoletnia lub trwale niezdolna do pracy.
Dochodzić zachowku można w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to pominięcie uprawnionego przez spadkodawcę w testamencie. Druga sytuacja może zaistnieć, gdy większość majątku spadkodawcy została przekazana innym osobom w formie darowizn za jego życia. Oczywiście zachowek ma na celu zabezpieczenie interesów najbliższej rodziny spadkodawcy. Jego dochodzenie wymaga często podjęcia kroków prawnych, takich jak skierowanie sprawy do sądu.
Sprawdź również: Dostajesz wysokie rachunki za prąd, chociaż oszczędzasz? Licznik może płatać ci figle
Warto również nadmienić, że prawo spadkowe ustanawia trzy przypadki, w których zachodzi wyłączenie prawa do zachowku. Jedna z nich, zrzeczenie się dziedziczenia, zależy wyłącznie od spadkobiercy. Kolejny przypadek — niegodność dziedziczenia — zachodzi w momencie, gdy spadkobierca dopuścił się czynu zabronionego przeciwko spadkodawcy. W tej sytuacji konieczne jest orzeczenie sądu. Trzecia kwestia to wydziedziczenie. Spadkodawca może dokonać go w testamencie. Wystarczy, że poda w nim uzasadnione przyczyny takiego działania np. postępowanie wbrew zasadom współżycia społecznego.
Zobacz też:
Masz działkę ROD? Możesz dostać 4000 złotych. Sprawdź warunki
Tym seniorom przysługuje ulga podatkowa. Sprawdź, jak ją rozliczyć
Szukają 100 pracowników. Płacą 6 tysięcy na rękę, ale chętnych brakuje