Dostajesz wysokie rachunki za prąd, chociaż oszczędzasz? Licznik może płatać ci figle
W ostatnim czasie ceny energii elektrycznej poszybowały w górę. Ze względu na tak wysokie koszty, wiele osób stara się ograniczyć pobór energii i przyoszczędzić na innych wydatkach. Okazuje się jednak, że rachunki grozy za prąd wcale nie muszą świadczyć o jego realnym zużyciu. Winny może być licznik.
Od dłuższego czasu rachunki za gaz, wodę i prąd spędzają sen z powiek wielu Polakom. Jakby tego było mało, w Internecie pojawia się coraz więcej informacji o innych, wysokich opłatach i paragonach grozy. Niestety nie mamy na to wpływu, możemy jednak skontrolować licznik, który czasem płata figle. Jak zobaczyć, czy działa poprawnie? Sprawdź już teraz i dowiedz się, czy nie przepłacasz.
Jeśli ceny rachunków za zużycie energii nie są proporcjonalne do jej zużycia, to wtedy warto wziąć pod uwagę wadliwość licznika. To właśnie ten sprzęt wykonuje dokładne pomiary, jednak nawet dostawcy przestrzegają, że może zawodzić.
Nieprawidłowo działający licznik może generować znacznie zawyżone rachunki, co prowadzi do nieuzasadnionych kosztów dla użytkownika. Jak zatem go sprawdzić?
Na początek należy obejrzeć urządzenie z zewnątrz. Jeśli zauważymy uszkodzenia np. pęknięcia, to możliwe, że źle działa. Niepokojącym objawem mogą być również luźne przewody lub ślady przepaleń na obudowie.
W kolejnym kroku warto wykonać test, aby sprawdzić, czy na pewno pobór energii jest prawidłowy. W tym celu musimy zaobserwować tarczę licznika. W przypadku urządzeń indukcyjnych powinna obracać się przy włączonym piekarniku, czajniku, pralce. Z kolei przy sprzęcie cyklicznym dioda musi migać cyklicznie.
Problem zaczyna się w momencie, gdy odłączymy sprzęty, a licznik nadal chodzi, a więc energia w dalszym ciągu jest pobierana. Pamiętajmy, że w tej sytuacji tarcza powinna być nieruchoma, a dioda zgaszona.
Jeśli zaobserwujemy taką nieprawidłowość w działaniu sprzętu, to należy niezwłocznie skontaktować się z własnym dostawcą energii. Tylko on będzie w stanie rozwiązać ten problem.
W celu szybkiego rozwiązania problemu najlepiej wnioskować do dostawcy energii o przeprowadzenie kontroli technicznej licznika. Wtedy specjaliści wykonają tzw. odczyt kontrolny. Jeśli będzie zbyt wysoki, to wówczas dokonają korekty faktury.
Taka kontrola sprzętu wiąże się z dodatkowymi opłatami. Zazwyczaj jednak pokrywa je dostawca.
Czasem bywa tak, że eksperci nie stwierdzą, że urządzenie działa nieprawidłowo, mimo otrzymywania wysokich rachunków. Wtedy możemy wnioskować o szczegółową kontrolę licznika zgodnie z rozporządzeniem Dz.U. 2007 nr 93. poz. 623., z późn. zm. Wówczas badanie zostanie wykonane w laboratorium mechanoskopijnym.
Zobacz też:
Ci emeryci skorzystają z bezpłatnego sanatorium. Dla kogo ponad 20 dni kuracji?
Seniorzy zrobią to u dentysty za darmo. Wiele osób o tym nie wie
Tych emerytów czeka miłe zaskoczenie. Wyższe wypłaty w lutym dla prawie miliona osób