Reklama
Reklama

​Czy musisz odblokować telefon podczas kontroli policyjnej? Prawnik rozwiewa wątpliwości

Według danych KRRiT z zeszłego roku aż 75 proc. Polaków posługuje się smartfonem. Dzięki temu nie tylko korzystamy z wielu zaawansowanych funkcji, ale także możemy nagrywać różnego rodzaju sytuacje, które nam się przydarzają. Jedną z nich może być kontrola policyjna. Dowiedz się, czy w takiej sytuacji musisz odblokować telefon.

Kontrole policyjne nigdy nie należą do najprzyjemniejszych spotkań w życiu człowieka. Ostatnio pisaliśmy m.in. o tym, jaki mandat można dostać za brak gaśnicy w samochodzie, a także ile punktów karnych otrzyma kierowca poruszający się nieodśnieżonym autem.

Czy można nagrywać interwencję policyjną?

Praktycznie za każdy razem, gdy do opinii publicznej przedostanie się informacja o kontrowersyjnej interwencji funkcjonariuszy Policji, pojawia się również filmik z jej zapisem. W takiej sytuacji powstaje pytanie o legalność takiego działania. Jednak w tym przypadku nie ma mowy o żadnym złamaniu prawa — dokumentacja pracy policjantów jest w 100% legalna, o ile nie skutkuje ona utrudnianiem działań policjantów (za to grozi do 3 lat pozbawienia wolności).

Właśnie na gruncie tej ostatniej kwestii powstaje pytanie, czy odmowa wypełnienia wydanego przez policjanta polecenia odblokowania telefonu nie oznacza właśnie spełnienia przesłanki "utrudniania działań". W teorii jest zupełnie inaczej, a takiego żądania właściciel telefonu nie musi wypełniać.

Sprawdź również: Tysiące kierowców będzie musiało wymienić tablice rejestracyjne. W innym razie czekają ich surowe kary

Co zrobić w sytuacji, gdy policjant nie chce oddać telefonu?

Należy także zwrócić uwagę na fakt, że podczas rutynowej interwencji policyjnej, niezwykle rzadko funkcjonariusz ma prawo odebrać kontrolowanej osobie telefon. Wynika to z faktu, że ewentualna konfiskata możliwa jest na podstawie zgody wydanej przez prokuratora, bądź zaistnienia przesłanek bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia.

Jeśli według nas doszło do niezgodnego z prawem odebrania nam naszego telefonu, mamy prawo złożyć w sądzie wniosek o sprawdzenie działań policjantów. Oprócz odzyskania naszego mienia, mamy również prawo dochodzić odszkodowania za poniesione straty moralne. Na szczęście coraz częściej policjanci wyposażeni są w kamery, które rejestrują ich pracę, a co za tym idzie, łatwiej jest sprawdzić, czy działali zgodnie z prawem.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe