Reklama
Reklama

​Nie masz gaśnicy w samochodzie? Przygotuj się na wysoki mandat od policjanta

Gaśnica stanowi obowiązkowy element wyposażenia samochodu. Jeśli jest wykorzystywana zgodnie ze swoim przeznaczeniem, może nie tylko przynieść wiele dobrego — uratować mienie, a nawet życie ludzkie. Równie ważna, jak w budynkach, jest w samochodach. Sprawdź, jaki mandat może otrzymać kierowca za brak gaśnicy w aucie.

Mandat za brak gaśnicy w samochodzie — podstawa prawna

Kwestia konieczności posiadania gaśnicy w aucie jest regulowana odpowiednimi przepisami prawa. Dokładniej chodzi o rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Paragraf 1 ustęp 14 tego aktu brzmi: "Pojazd samochodowy wyposaża się w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia". Jak widać, konieczność posiadania gaśnicy w samochodzie jest bezsprzeczna. Ponadto powinna ona posiadać minimum 1 kilogram środka gaśniczego oraz oznaczenie ABC.

Sprawdź również: Idealne pomysły na prezent, który zyska na wartości. Trzecia pozycja to prawdziwe zaskoczenie

Ile wynosi mandat za brak gaśnicy w samochodzie?

Skoro prawo nakłada na kierowców konieczność posiadania gaśnicy, musimy być świadomi kary, jaka na nas czeka, gdy uchybimy temu obowiązkowi. Co więcej, dotyczy ona nie tylko kierowców pojazdów osobowych, ale wszelkich pojazdów mechanicznych (z wyłączeniem jednośladów). Podczas kontroli drogowej, jeśli policjant ujawni brak gaśnicy, może nałożyć na kierowcę mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Rozbieżność jest dość duża, a ostateczna grzywna zależy od kontrolującego funkcjonariusza. Warto również zauważyć, że mandat nie grozi kierowcom, którzy mają gaśnicę z przekroczonym terminem ważności. Tej kwestii policjant nie będzie kontrolował.

Sprawdź również: To nie będą tanie święta. Najmniej zapłacimy za ziemniaki, najwięcej za rybę i ser

Gdzie w aucie powinna się znajdować gaśnica?

Przepisy prawa nie regulują z kolei miejsca, gdzie powinna się znajdować gaśnica samochodowa. Jednak ze względu na bezpieczeństwo powinniśmy wybrać taką lokalizację, która zapewni nam szybki dostęp do środka gaśniczego. Najczęściej umieszcza się ją pod fotelem kierowcy lub pasażera, bądź w bagażniku. Pamiętajmy jednak, by odpowiednio ją zamontować i zabezpieczyć. W innym przypadku może stwarzać zagrożenie dla kierowcy i pasażerów.

Zobacz też:

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze