Reklama
Reklama

Idealne pomysły na prezent, który zyska na wartości. Trzecia pozycja to prawdziwe zaskoczenie

Okres przedświąteczny to czas, w którym niezwykle często głowę zaprząta nam poszukiwanie prezentów dla najbliższych. Kubki, koszulki, świece czy bielizna to jednak prezenty dość... nudne. Co zrobić, gdy chcemy kogoś obdarować czymś, czego wartość jeszcze wzrośnie? Poznaj 5 pomysłów na prezenty świąteczne, które zyskają na wartości.

Kolekcjonerskie klocki lub zabawki

Prezent, który z pozoru wydaje się dziecinny. Nic bardziej mylnego! Limitowane serie kloców Lego czy innych zabawek, mogą w perspektywie czasu osiągnąć znaczną wartość. Kupując taki prezent, pamiętajmy, że im mniej sztuk dostępnych na rynku, tym większy potencjał inwestycyjny takiej zabawki. Warto w tym przypadku wspomnieć o licytacji, na której kolekcjoner zapłacił 5 tys. euro za figurkę smerfa z Kinder Niespodzianki z końcówki lat 70.

Moneta kolekcjonerska

Świetny prezent dla tych, którzy nie tylko chcą inwestować, ale również interesują się numizmatyką. Będzie to także świetny podarunek zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kolekcjonowaniem, jak i dla tych, którzy są doświadczonymi numizmatykami. W zależności od nominału oraz surowca, z którego moneta jest wykonana, może ona kosztować od kilkudziesięciu złotych do kilkunastu tysięcy.

Sprawdź również: Zmiany w najpopularniejszej uldze podatkowej. Te osoby nie otrzymają zwrotu pieniędzy

Porcelanowa filiżanka

Mało kto traktuje porcelanowe zestawy jako produkty inwestycyjne. Jednak wybór filiżanek z odpowiednich serii może sprawić, że ich wartość będzie tylko i wyłącznie rosła. Jest tak w szczególności, gdy na rynku jest ich niewiele lub producent zakończył produkowanie danej serii. Oczywiście mówimy tu o produktach w idealnym stanie. Jeśli szukamy porcelany z potencjałem inwestycyjnym, powinniśmy postawić na znane marki, takie jak Rosenthal czy Ćmielów.

Srebrna moneta

Inwestycja w metale szlachetne w długiej perspektywie czasowej przynosi zwykle zyski. Jeśli dodatkowo chcemy obdarować kogoś prezentem w fajnej formie lub ciekawej tematyce, tym bardziej powinniśmy postawić na srebrną monetę. Srebro, w porównaniu do złota, jest dużo tańsze. Z tego względu jedna srebrna moneta o wadze 1 uncji to koszt w okolicach 120 złotych. Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich 15 lat cena srebra wzrosła ponad dwukrotnie.

Sztabka złota

Inwestycja w złota to dobra lokata środków. Tę uniwersalną prawdę od wieków znają osoby, które zawodowo zajmują się inwestycjami. Dodatkowo jest to bardzo fajny pomysł na prezent. Każdy, kogo obdarujemy, będzie niezwykle zadowolony z tego, że otrzymał sztabkę złota! Cena? Najtańsze, jednogramowe, sztabki kosztują mniej niż 300 złotych. Za sztabkę o wadze 5 gramów trzeba zapłacić około 1400 złotych, natomiast jedna uncja (31,1 g) to wydatek rzędu 8300 złotych.

Zobacz też:

Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Kilka prostych nawyków, o które warto dbać

​Darowizna czy testament. Sprawdź, jak najkorzystniej przepisać mieszkanie na dziecko

21 dni bezpłatnego pobytu w sanatorium. Grupa upoważnionych do darmowego leczenia się powiększyła

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | święta