Reklama
Reklama

​Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Ekspert wyjaśnia, kiedy zostanie wprowadzony

Polacy pracują niezwykle dużo w skali Unii Europejskiej. Co więcej, nie idzie za tym większe bogactwo na tle pozostałych państw Wspólnoty. Właśnie z tego względu rozważane są różne scenariusze, które mają ten stan rzeczy zmienić. Dowiedz się, kiedy w Polsce możliwe będzie wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy.

Pod koniec roku warto również pomyśleć o swojej sytuacji podatkowej i urlopowej. Z tego względu przygotowaliśmy sposoby, które pozwolą obniżyć ewentualną nadpłatę podatku za 2023 rok, a także metody obliczania ekwiwalentu urlopowego za 2023 rok.

Polacy w czołówce rankingu najbardziej zapracowanych

Informacje o tym, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej, potwierdzają dane Eurostatu. Zgodnie z nimi przeciętny Kowalski pracuje tygodniowo 40,4 godziny, co jest drugim wynikiem we Wspólnocie. Przed nami są jedynie Grecy z wynikiem 41 godzin tygodniowo, natomiast tuż za Polakami znajdują się Bułgarzy oraz Rumuni (po 40,2 godziny). Średnia europejska to 37,5 godziny tygodniowo. Warto również zauważyć, że żadnych z tych państw nie można znaleźć w czołówce najbogatszych członków UE. Na drugim biegunie tego rankingu znajdują się z kolei Holendrzy (33,2 godziny), tuż za nimi są Niemcy (35,3 godziny) oraz Duńczycy (35,4 godziny).

Sprawdź również: Tysiące kierowców będzie musiało wymienić tablice rejestracyjne. W innym razie czekają ich surowe kary

Kiedy w Polsce będzie obowiązywał czterodniowy tydzień pracy?

Na temat ewentualnego skrócenia wymiaru czasu pracy wypowiedziała się ostatnio Alicja Kotłowska — ekspertka zarządzana z Uniwersytetu SWPS. Trafnie oceniła, że między skróceniem tygodniowego czasu pracy a czterodniowym tygodniem pracy zachodzi zasadnicza różnica. Przede wszystkim przeciwko opcji "wolne piątki" przemawia brak możliwości implementacji tego pomysłu w wielu branżach m.in. produkcji, transporcie czy turystyce, a także niechęć do tego rozwiązania ze strony pracodawców.

Jednak jak podkreśla Kotłowska, redukcja tygodniowego czasu pracy poprzez efektywne zarządzanie jest możliwa i jak najbardziej konieczna. To właśnie w taki sposób wiele krajów zmniejszyło średni czas pracy w tygodniu do przedziału między 33 a 36 godzin, nie tracą przy tym produktywności. Dlatego już niedługo możemy się zapewne spodziewać pierwszych rozwiązań, które będą zmierzały do zmniejszenia liczby godzin pracy dla polskich pracowników.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | praca