Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Ekspert wyjaśnia, kiedy zostanie wprowadzony
Polacy pracują niezwykle dużo w skali Unii Europejskiej. Co więcej, nie idzie za tym większe bogactwo na tle pozostałych państw Wspólnoty. Właśnie z tego względu rozważane są różne scenariusze, które mają ten stan rzeczy zmienić. Dowiedz się, kiedy w Polsce możliwe będzie wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy.
Pod koniec roku warto również pomyśleć o swojej sytuacji podatkowej i urlopowej. Z tego względu przygotowaliśmy sposoby, które pozwolą obniżyć ewentualną nadpłatę podatku za 2023 rok, a także metody obliczania ekwiwalentu urlopowego za 2023 rok.
Informacje o tym, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej, potwierdzają dane Eurostatu. Zgodnie z nimi przeciętny Kowalski pracuje tygodniowo 40,4 godziny, co jest drugim wynikiem we Wspólnocie. Przed nami są jedynie Grecy z wynikiem 41 godzin tygodniowo, natomiast tuż za Polakami znajdują się Bułgarzy oraz Rumuni (po 40,2 godziny). Średnia europejska to 37,5 godziny tygodniowo. Warto również zauważyć, że żadnych z tych państw nie można znaleźć w czołówce najbogatszych członków UE. Na drugim biegunie tego rankingu znajdują się z kolei Holendrzy (33,2 godziny), tuż za nimi są Niemcy (35,3 godziny) oraz Duńczycy (35,4 godziny).
Sprawdź również: Tysiące kierowców będzie musiało wymienić tablice rejestracyjne. W innym razie czekają ich surowe kary
Na temat ewentualnego skrócenia wymiaru czasu pracy wypowiedziała się ostatnio Alicja Kotłowska — ekspertka zarządzana z Uniwersytetu SWPS. Trafnie oceniła, że między skróceniem tygodniowego czasu pracy a czterodniowym tygodniem pracy zachodzi zasadnicza różnica. Przede wszystkim przeciwko opcji "wolne piątki" przemawia brak możliwości implementacji tego pomysłu w wielu branżach m.in. produkcji, transporcie czy turystyce, a także niechęć do tego rozwiązania ze strony pracodawców.
Jednak jak podkreśla Kotłowska, redukcja tygodniowego czasu pracy poprzez efektywne zarządzanie jest możliwa i jak najbardziej konieczna. To właśnie w taki sposób wiele krajów zmniejszyło średni czas pracy w tygodniu do przedziału między 33 a 36 godzin, nie tracą przy tym produktywności. Dlatego już niedługo możemy się zapewne spodziewać pierwszych rozwiązań, które będą zmierzały do zmniejszenia liczby godzin pracy dla polskich pracowników.
Zobacz też:
Do zgarnięcia ponad 16 tys. złotych. Kto może skorzystać ze wsparcia finansowego?
Chcesz zmienić termin wyjazdu do sanatorium? Sprawdź, jak to zrobić, by nie stracić pieniędzy
Planujesz narty za granicą? Ta karta ochroni cię przed zbędnymi wydatkami