Reklama
Reklama

​Zrób to już teraz, a obniżysz wysokość podatku

Koniec roku to nie tylko okres przygotowań do świąt, podsumowań i snucia planów na kolejny, ale także myślenia o podatkach. To już ostatnia chwila, by dokonać ruchów, które pozwolą nam realnie obniżyć należność podatkową za rok 2023. Sprawdź, w jaki sposób możesz szybko i skutecznie obniżyć wysokość podatku.

Przepisy podatkowe są jednymi z najczęściej zmieniających się, a w dodatku niezwykle skomplikowanymi. Przykładem mogą być zmiany w najpopularniejszej uldze podatkowej, które sprawią, że spora grupa osób nie otrzyma zwrotu pieniędzy.

Sposoby na obniżenie podatku

O ile możliwość złożenia deklaracji podatkowej za 2023 rok będziemy mieli aż do 30 kwietnia 2024 roku, o tyle na zastosowanie ewentualnych sposobów na obniżenie podatku mamy czas jedynie do końca roku. Jakie metody są najbardziej skuteczne? Przede wszystkim wsparcie organizacji pożytku publicznego, kultury lub szkolnictwa, opłacenie turnusu zdrowotnego bliskiej osoby lub zostanie honorowym dawcą krwi.

Obniżyć podatek możemy również poprzez poprawienie warunków cieplne naszego budynku mieszkalnego, czyli termomodernizację. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą sposobem może być wyprawienie firmowej wigilii dla pracowników, przeznaczenie środków na szkolenia pracowników lub wydarzenia integracyjne, a także wyremontowanie biura bądź zakup nowego wyposażenia.

Do deklaracji podatkowej można także wpisać przekazane w tym roku darowizny. Mogą one być dokonane na cele edukacji zawodowej, kultu religijnego, charytatywno-opiekuńcze kościołów i osób kościelnych, na organizacje pożytku publicznego lub na rzecz krwiodawstwa. Możliwe jest również przekazanie darowizny jeszcze w tym roku.

Sprawdź również: Tu seniorzy zapłacą mniej za zakupy spożywcze. Program zniżkowy w znanej sieci sklepów

Przede wszystkim przeprowadź symulację podatkową

Rozpoczynając jakiekolwiek działania obliczone na obniżenie podatku, powinniśmy zacząć od przeprowadzenia symulacji podatkowej. Wpisując dochody nasze, a także naszej rodziny, będziemy mogli wstępnie ustalić, czy w przyszłym roku będziemy mieli nadpłatę podatku, czy też niedopłatę. Takie opcje dostępne są w programach, które umożliwiają rozliczanie deklaracji podatkowych. Na tej podstawie najlepiej podejmować dalsze kroki związane z działaniami, które pozwolą nam obniżyć kwotę podatku.

Zobacz też:

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

​Nawet trzykrotny wzrost opłat za czynsz. Kto będzie musiał płacić więcej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | podatki