Reklama
Reklama

Chcesz rozłożyć basen na balkonie? Najpierw sprawdź przepisy, by nie zapłacić kary

W czasie letnich upałów mieszkańcy bloków szukają wszelkich, często niekonwencjonalnych, sposobów na ochłodzenie. Jednym z nich jest postawienie basenu na balkonie lub tarasie. Choć taki basen może przynieść ulgę zarówno dzieciom, jak i zwierzętom domowym, jego instalacja nie zawsze jest zgodna z przepisami. Wyjaśniamy, jakie kary grożą za basen na balkonie.

Basen na balkonie: czy to legalne?

W polskim prawie nie istnieją ogólnie obowiązujące przepisy, które jednoznacznie zakazywałyby korzystania z basenu na balkonie. Niemniej jednak, mieszkańcy budynków wielorodzinnych muszą brać pod uwagę regulaminy wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni. W tych dokumentach mogą znajdować się zapisy zabraniające instalacji basenów ze względu na bezpieczeństwo, estetykę budynku lub inne czynniki.

Choć spółdzielnia nie ma uprawnień do nakładania mandatów, może podać lokatora do sądu cywilnego i domagać się odszkodowania za ewentualne uszkodzenia elewacji czy sąsiednich balkonów. Właściciele mieszkań muszą również pamiętać o odpowiedzialnym korzystaniu z przestrzeni, aby nie naruszać przepisów określonych w innych aktach prawnych, na przykład Kodeksie wykroczeń.

Przeczytaj też: Planujesz grilla na balkonie? Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy

Wylewanie wody poza balkon, niepokojenie sąsiadów, a w niektórych przypadkach nawet nadmierne obciążenie konstrukcji może doprowadzić do interwencji straży miejskiej lub policji. Jeżeli obecne na miejscu służby stwierdzą, że doszło do złamania przepisów Kodeksu wykroczeń, właściciel balkonu zostanie ukarany mandatem karnym. Sprawa może też zostać skierowana do sądu, który ma możliwość nakładania wyższej grzywny.

Jaką karę można dostać za basen na balkonie?

Właściciele mieszkań powinni być świadomi przede wszystkim artykułu 75 Kodeksu wykroczeń, który mówi o konsekwencjach wylewania płynów lub wyrzucania przedmiotów z balkonu. Jeśli woda z basenu przypadkowo zacznie spływać na niższe piętra, właściciel zostanie ukarany grzywną do 500 złotych lub naganą. Takie zachowanie może zostać zakwalifikowane również jako naruszenie porządku (art. 51) lub złośliwe niepokojenie (art. 107).

Przeczytaj też: Sąsiad nagminnie parkuje auto pod twoim oknem? Sprawdź, czy Policja może dać mu mandat

Niezależnie od regulaminów wspólnot i przepisów Kodeksu wykroczeń, właściciele pragnący ochłodzić mieszkanie w upalne dni muszą także uważać na ogólne zasady bezpieczeństwa. Instalacja basenu na balkonie wiąże się z ryzykiem przeciążenia konstrukcji, co może skutkować poważnymi uszkodzeniami budynku. Dlatego przed ewentualnym zakupem basenu należy dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń i wybrać model, który nie doprowadzi do przeciążenia.

Warto również zaopatrzyć się w specjalne maty ochronne, które zabezpieczą podłogę przed uszkodzeniami i wyciekami wody. Konsultacja z zarządem wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielnią przed instalacją basenu pomoże nam uniknąć potencjalnych konfliktów i upewnić się, że nie naruszamy żadnych wewnętrznych regulacji.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | kary finansowe