Reklama
Reklama

​Robisz to na balkonie? Możesz dostać 500 zł mandatu. Kontrole już ruszyły

Za oknem słońce, temperatura coraz wyższa, więc wiele osób chętnie spędza czas na świeżym powietrzu, a przynajmniej na balkonie. Do takich niezwykle przyjemnych okoliczności idealnie pasuje grillowanie, jednak tutaj pojawia się pewien problem. Czy można grillować na balkonie? Sprawdź, czego nie robić na balkonie, by nie dostać mandatu.

Grillować czy nie grillować? Odwieczny problem na balkonach

To pytanie dzieli wielu Polaków, jednak nie ze względu na naturę prawną, a jedynie na preferencje. Podział przebiega pomiędzy tymi, którzy lubią grillować na balkonie oraz tymi, którym dym z grilla przeszkadza. Jednak prawo w tej kwestii jest dość jasne, a interesujące nas przepisy znajdziemy w regulaminie wspólnoty mieszkaniowej. To właśnie tam powinniśmy szukać konkretnych zapisów. Z kolei, jeśli sąsiad notorycznie łamie jego postanowienia, będzie to podstawą do wystąpienia wspólnoty przeciwko niemu na drodze prawnej.

Sprawdź również: Za przejazd tą autostradą nie trzeba już będzie płacić. Kierowcy czekają na to od dawna

Za grillowanie na balkonie można także otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Funkcjonariusze mogą nałożyć taką karę na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, które zakazuje wykonywania czynności, które mogą spowodować pożar w obiektach oraz na terenach do nich przyległych. Jeśli następstwem grillowania będzie wywołany pożar, mieszkaniec będzie odpowiadał na podstawie przepisów Kodeksu karnego. W tym przypadku może to być nawet kara pozbawienia wolności od 1 do 10 lat.

Czego jeszcze nie wolno robić na balkonie?

W regulaminie wspólnoty mieszkaniowej mogą się również znaleźć zapisy o zakazie organizowania głośnych imprez czy głośnego słuchania muzyki na balkonie. W obu tych przypadkach na mieszkańca może zostać nałożony mandat za nieprzestrzeganie spokoju lub porządku publicznego i to bez względu na porę dnia, lub nocy.

Sprawdź również: Uważaj na takie wiadomości. Chwila nieostrożności i możesz stracić wszystkie pieniądze

Jest jednak jeszcze jedno wykroczenie, którego popełnienie jest związane z przebywaniem na balkonie. Chodzi o opalanie się... nago. W tym przypadku chodzi o przepisy art. 140 Kodeksu wykroczeń, który mówi o nieobyczajnym wybryku. Za takie zachowanie można otrzymać mandat w wysokości nawet 1500 zł, a nawet karę ograniczenia wolności czy aresztu.


Zobacz też:

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze