Reklama
Reklama

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

Jak ochłodzić mieszkanie latem? Z pewnością wiele osób zadaje sobie to pytanie, kiedy przychodzi się zmierzyć z kolejnym dniem, w którym termometr pokazuje trzydzieści stopni. Upalne dni potrafią dać w kość, zwłaszcza gdy trzeba spędzać je w nieklimatyzowanym mieszkaniu. Na szczęście i na to można coś zaradzić. Podpowiadamy, proste sposoby, które pomogą ochłodzić pomieszczenia w czasie upałów.

Sezon letni rozpoczął się w pełni, a wraz z nim gorące dni. O ile można je jakoś przetrwać, posiadając w mieszkaniu klimatyzację, o tyle bez tego udogodnienia chwilami może być trudno. W takich przypadkach trzeba sobie radzić inaczej. Wystarczy sięgnąć po sprawdzone sposoby, które pomogą uporać się z upałem w mieszkaniu.  

Jak ochłodzić mieszkanie latem? 

Ochłodzenie mieszkania jest wręcz pożądane podczas upalnych dni. Zaznanie przyjemnego orzeźwienia jest poszukiwane na różne sposoby. Warto wiedzieć, że są one zazwyczaj niezwykle proste i nie chodzi tutaj wcale o klimatyzację, która faktycznie jest najskuteczniejszym sposobem przynoszącym ochłodę.  

Jednak, jeśli jej nie ma, też można sobie poradzić. Najpopularniejszym rozwiązaniem są oczywiście wentylatory. To klasyczne rozwiązanie, po które sięga wiele osób. Na rynku jest dostępnych wiele modeli wentylatorów, a więc każdy znajdzie taki, który odpowiada jego preferencjom. To urządzenie w łatwy sposób zapewni przepływ chłodnego powietrza.  

Chcąc jeszcze bardziej wykorzystać potencjał wentylatora, warto ustawić przed nim miskę z lodem. Dzięki temu urządzenie jeszcze bardziej ochłodzi mieszkanie. To zapewni odczuwalną ochłodę i poczucie ulgi w upalny dzień. 

Sprawdź również: Ładujesz telefon w czasie burzy? Lepiej o tym pamiętaj

Bez klimatyzacji też można ochłodzić mieszkanie podczas upałów  

Wiatrak to jednak niejedyne rozwiązanie na poczucie ochłody, będąc w mieszkaniu. Oczywiście orzeźwienie przynosi sięganie po napoje i dania idealne na upalne dni, ale to jednak nie wszystko. W prosty sposób można zapewnić przyjemną temperaturę w mieszkaniu, która pozwoli przetrwać skwar, który panuje na zewnątrz. Jak to zrobić?  

  • Wietrzenie pomieszczeń i otwieranie okien na noc — to podstawa, jednak wiele osób robi to niestety źle. Pozostawienie otwartych okien przez dzień, kiedy na zewnątrz jest gorąco to nie najlepszy pomysł. Lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie uchylonych okien na noc. To pozwoli na cyrkulację powietrza. 
  • Zasłony zaciemniające — a jeśli nie zasłony, to rolety. Grube zasłony nie wpuszczają światła do środka, przez co pomieszczenie się nie nagrzewa. To idealne rozwiązanie na upalne dni. Niektórzy dodatkowo dbają o zmoczenie powieszonej tkaniny, aby w ten sposób zwiększyć wilgotność, która przyniesie odrobinę więcej chłodu.  
  • Nawilżanie powietrza — suche powietrze nie jest dla nas dobre, zwłaszcza podczas upałów. Warto zadbać więc o odpowiednie nawilżenie i rozważyć zakup nawilżacza powietrza. Niektóre z nich wytwarzają niewidoczną parę wodną, za pomocą której można również chłodzić pomieszczenie. Można także spróbować nawilżyć powietrze domowym sposobem, zawieszając na suszarce zmoczone zimną wodą ręczniki.  
  • Rośliny doniczkowe — nie tylko ładnie wyglądają. W czasie upału stają się prawdziwymi sprzymierzeńcami, bowiem dobrze wpływają na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Pochłaniają energię słoneczną, a także dwutlenek węgla, produkując tlen oraz wilgoć. Wpływają więc na to, że powietrze w mieszkaniu jest zdecydowanie przyjemniejsze.  

A co jeszcze może okazać się skuteczne? Z pewnością unikanie gotowania w czasie upałów, założenie przeciwsłonecznej folii na okna czy ograniczenie używania sprzętu, który się szybko nagrzewa i oddaje ciepło. Te kilka sposobów może przynieść odrobinę chłodu oraz przyjemną temperaturę w mieszkaniu podczas upalnych dni. 

Zobacz też:

Masz w łazience taką zasłonę prysznicową? Lepiej ją wyrzuć, jest szkodliwa dla zdrowia

​Pij przed śniadaniem. Poprawisz odporność i pozbędziesz się boczków

Tyle możesz schudnąć, regularnie jeżdżąc na rowerze. Sprawdź, ile kalorii spalasz w godzinę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki