Reklama
Reklama

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

Do złożenia wniosku o emeryturę koniecznie należy dołączyć odpowiednie dokumenty. Pominięcie nawet jednego z nich może sprawić, że nawet jeśli otrzymamy świadczenie, to będzie ono o wiele niższe od tego, które powinno nam przysługiwać. Dowiedz się, o który dokument musisz wystąpić jeszcze przed złożeniem wniosku.

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o emeryturę?

Najważniejszym dokumentem, który uprawnia do otrzymania świadczenia, jest wniosek o emeryturę. Formularz możemy pobrać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź stacjonarnie w każdej placówce. Po jego wypełnieniu musimy się udać do ZUS-u i zabrać ze sobą pozostałe wymagane dokumenty. Najważniejszym z nich jest dowód tożsamości, może to być dowód osobisty bądź paszport, dzięki któremu potwierdzimy nasze dane. Dodatkowo należy przygotować wszelkie dokumenty, które będą potwierdzały okresy składkowe oraz uzyskiwane wynagrodzenie. Właśnie w tej ostatniej kwestii mogą wystąpić pewne problemy.

Sprawdź również: Masz podobne w domu? Te przedmioty z PRL-u są dziś warte więcej, niż kiedykolwiek

Duży problem z udokumentowaniem okresów pracy przed 1999 rokiem

Chodzi o osoby, których okresy składkowe oraz uzyskiwane wynagrodzenie przypadały na okres przed 1999 rokiem. O ile przedsiębiorstwo, w którym pracowaliśmy, istnieje, mamy ułatwione zadanie. W takim przypadku wystarczy udać się do firmy i poprosić o wydanie kopii świadectwa pracy. Problem może się pojawić, jeśli zakład pracy został zlikwidowany. W takim przypadku musimy odnaleźć miejsce przechowywania archiwów firmowych, a następnie poprosić o wydanie kopii świadectwa pracy. Jednak w wielu przypadkach dokumenty przechowywane są w takich miejscach i warunkach, że ich odnalezienie jest niezwykle czasochłonne. W takim przypadku warto pamiętać, by wystąpić o kopię świadectwa pracy odpowiednio wcześniej.

Sprawdź również: Kolejne kontrole w domach w całej Polsce. Kary nawet do 50 000 zł

Czy można otrzymać wyższą emeryturę bez świadectwa pracy?

Jest pewna "luka", która pozwala udowodnić okres składkowy w inny sposób, nadal dopuszczalny przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Są to cztery dokumenty, które pozwalają na ponowne przeliczenie emerytury:

  • legitymacja służbowa albo związków zawodowych,
  • wpis w "książeczkowym" dowodzie osobistym,
  • zaświadczenie lub wpis do legitymacji ubezpieczeniowej,
  • zeznania świadków.

Jeśli posiadamy jeden z powyższych dokumentów, możemy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i uzyskać wyższe świadczenie emerytalne. Pomocne mogą być również różnego rodzaju pisma o powołaniu czy mianowaniu na stanowisko, czy też potwierdzenia zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego otrzymywane z ZUS-u. W tych przypadkach decyzje są jednak podejmowane indywidualnie w każdym przypadku.

Zobacz też:

​Możesz znacznie obniżyć rachunki za prąd. Wystarczy jeden trik na włączanie pralki

Możesz płacić mniej za wywóz śmieci. Wystarczy, że spełnisz ten warunek

Pobyty w uzdrowiskach będą droższe. Kolejne opłaty idą w górę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | emerytura | ZUS | seniorzy