To babcine imię w PRL-u biło rekordy popularności. Teraz rodzice nie chcą go nadawać
To imię w PRL-u biło rekordy popularności. Nosiła je wielka gwiazda tamtych czasów, lecz z roku na rok jest coraz rzadziej nadawane. Wygląda na to, że przestało być lubiane, a szkoda, bo jest krótkie, łatwe w wymowie i w wielu krajach pozytywnie kojarzy. W Polsce nazywają się tak ponad 327 tysiące kobiet.
Imię Teresa kilkadziesiąt lat temu robiło furorę na porodówkach. Nosi je wiele matek, ciotek i babć, a także zapomniana gwiazda PRL-u, która kiedyś podbijała ekrany.
Rodzice wciąż nadają je swoim córkom, ale z roku na rok coraz rzadziej. W przeciwieństwie do innych tradycyjnych imion takich jak: Zofia, Zuzanna czy Hanna, które również były hitem w latach 50-tych.
Imiona takie jak: Zofia, Zuzanna czy Anna po latach znów zaczęły cieszyć się dużym zainteresowaniem i aktualnie górują w rankingach najpopularniejszych imion dla dziewczynek.
Niestety tego samego nie można powiedzieć już o Teresie. To imię było hitem PRL-u. Nosiła je wielka gwiazda tego okresu Teresa Tuszyńska - aktorka i modelka najbardziej znana z roli w filmie "Do widzenia, do jutra", gdzie zagrała u boku Zbigniewa Cybulskiego. Swego czasu cały kraj podziwiał jej talent i urodę.
W Polsce aktualnie nazywają się tak ponad 327 tysiące kobiet, jednak dziś rodzice niechętnie nadają je swoim córkom. Oficjalne statystyki pokazują, że imię Teresa w 2022 roku otrzymały jedynie 94 dziewczynki, a w 2023 tylko 93.
Może cię zainteresować: To imię pochodzi ze Skandynawii i kiedyś było bardzo popularne. Dziś powoli zanika
Pochodzenie imienia Teresa jest Greckie. Dokładniej wywodzi się ono z wysp Morza Egejskiego i Śródziemnego, gdzie było nadawane od starożytności. W całej Europie zaczęło rozpowszechniać się w czasach nowożytnych m.in. za sprawą postaci św. Teresy z Avili. W Polsce imię Teresa zaczęło być powszechnie używane już w okolicach XVII wieku.
Jeśli chodzi o to, co oznacza imię Teresa, to jest to po prostu dawne określenie na mieszkankę wyspy Thera (dzisiejszego Santorynu). Ówcześni mieszkańcy nazywali tak kobiety zamieszkujące ten rejon Grecji.
Znaczenie imienia Teresa w niektórych krajach jest także bezpośrednio łączone z takimi cechami jak: pracowitość, wytrwałość czy ciepliwość. Oznacza osobę "zbierającą plony" swojej ciężkiej pracy. Te cechy potwierdza również to, że Teresa to numerologiczna 5 - osoba skromna, ale wytrwała, dobra i wszechstronnie uzdolniona.
Czytaj również: To imiona zakazane w Polsce. Nutella to dopiero początek
Imieniny Teresy w kalendarzu wypadają kilkukrotnie w ciągu roku. Zgodnie z tradycją powinno się je obchodzić w pierwszym terminie wypadającym po dacie urodzin. Najpopularniejsze daty, kiedy kobiety o tym imieniu mogą świętować, to: 3 marca, 7 marca, 3 października oraz 15 października.
Zobacz też:
Najlepsze fryzury na andrzejki dla pań po 50-tce. Inspirowane gwiazdami
To imię nosi tylko 19 kobiet w Polsce. Kojarzy się z bajką Disneya i zimą
To najlepsza maseczka do cery tłustej i trądzikowej. Kosztuje dosłownie grosze