To imiona zakazane w Polsce. Nutella to dopiero początek
Antena, Goździk czy Nutella to tylko niektóre zakazane imiona dla dzieci w Polsce. Rodzice mogą spotkać się z odmową ze strony kierownika urzędu stanu cywilnego, jeżeli postanowią nazwać swoją pociechę w ten sposób. Na jakie inne pomysły lepiej nie wpadać? Rada Języka Polskiego wyjaśnia to na oficjalnej stronie internetowej.
Lista zakazanych imion dla dzieci w Polsce nie została jeszcze prawnie ustanowiona. Rodzice nie mogą nazywać jednak maluchów, jak chcą. Rada Języka Polskiego przypomina, że nie powinni zanadto dawać ponieść się zanadto kreatywności przy wyborze imienia dla swojej pociechy.
Urzędnik Stanu Cywilnego ma bowiem prawo odmówić nadania konkretnego imienia, jeśli uzna go za zbyt długie (złożone z więcej niż dwóch członów), zdrobniałe nieprzyzwoite lub ośmieszające. Przyjęło się także, że mię dla dziecka nie powinno utrudniać rozpoznania jego płci.
Rada Języka Polskiego na oficjalnej stronie internetowej przypomina, że w niektórych przypadkach rodzice pragnący nazwać swoje dziecko, mogą spotkać się z odmową ze strony urzędnika Stanu Cywilnego.
Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy imię:
- jest niezwykłe, np. takie, które wcześniej w naszym kraju nie było jeszcze nadawane,
- pochodzi od wyrazu pospolitego, albo nazwy geograficznej
- ma zostać zapisane w postaci archaicznej lub obcej, a nie przyswojonej
- nie spełnia reguł gramatycznych i ortograficznych języka polskiego
- jest zdrobnieniem pełnego imienia
- nie pozwala odróżnić płci dziecka
W przypadku oryginalnych imion dla dzieci decyzja o ich przyjęciu lub odrzuceniu należy wyłącznie do urzędnika. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji musi on brać pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka. Rodzice powinni pamiętać o tym, aby uniknąć nieprzyjemności oraz sytuacji, w których ich potomek nosiłby ośmieszające lub nieprawidłowo zapisane imię.
Może cię zainteresować: Tego imienia nie nadano w Polsce od 24 lat. Nosi je gwiazda PRL-u
Jedna oficjalna lista zakazanych imion dla dziecka w Polsce nie obowiązuje. Istnieją jednak przykłady imion, które nie spełniają wyżej wymienionych zaleceń, a mimo wszystko niektórzy próbowali nazwać tak swojego malucha.
Urzędnik w naszym kraju wciąż ma prawo odrzucić imię w postaci przyswojonej przez język polski np. John lub Johann zamiast Jana czy Catherine zamiast Katarzyny, (choć są to już przypadki rzadkie).
Częściej rodzice spotykają się z odmową, kiedy próbują nazwać dziecko imieniem pochodzącym od wyrazów pospolitych, m.in. antena, goździk, kąkol czy nazw geograficznych, takich jak: Korea, Dakota czy Malta.
W przeszłości zdarzyło się również, że Polacy, zainspirowani popularnymi postaciami z popkultury, próbowali nadać potomkom imiona takie jak: Gohan czy Wiedźmin. A to tylko niektóre z pomysłów, bo były również osoby, które chciały nazwać córeczkę imieniem Nutella - na cześć popularnej pasty kanapkowej.
Zobacz też:
Kozaki, które wyszczuplają i wydłużają nogi. Ten kolor, to hit
Wyciśnij i nałóż na twarz. Skóra będzie rozświetlona i napięta, a zmarszczki spłycone
Koloryzacja włosów się nie udała? Ten produktem usuniesz farbę i zabezpieczysz końcówki