Reklama
Reklama

Te babcine imiona były modne w latach 50. Niektóre zapomniane, inne wciąż robią furorę

Babcine imiona, które podbijały porodówki w latach 50., dziś nie cieszą się dużą popularnością. O większości z nich współcześni rodzice zapomnieli, ale jedno nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W 2022 roku było to najpopularniejsze imię dla dziewczynki w Polsce.

Pomimo tego, że trendy się zmieniają, niektóre babcine imiona dla dziewczynek modne w latach 50. wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem na porodówkach. Nie jest ich, co prawda, wiele, ale jedno całkowicie skradło serca polskich rodziców. Statystyki GOV pokazują, że było najpopularniejszym imieniem żeńskim w 2022 roku.

Zapomniane imiona żeńskie, które nosiły nasze babcie

Wielu imion babć współcześni rodzice nie nadają już chętnie swoim dzieciom. Jakie są zapomniane imiona dla dziewczynek, które były szalenie modne w latach 50?

 • Feliksa - pochodzi z języka łacińskiego i oznacza osobę szczęśliwą i życzliwą innym ludziom. Panie o tym imieniu są optymistyczne i uzdolnione artystycznie. To kobiety eleganckie, które mają świetny gust
 • Kazimiera - pochodzi ze słowiańszczyzny i oznacza kobietę, która nie daje spokoju swoim wrogom. Panie, które nazywają się w ten sposób, charakteryzuje wielki upór. Są zdeterminowane, aby osiągnąć swoje cele i nie dają zwieść się pozorom. 
 • Wacława - pochodzi ze słowiańszczyzny i oznacza osobę, która zdobędzie sławę. Kobiety o tym imieniu są pracowite, solidne i obowiązkowe. To perfekcjonistki, które jednak są także wrażliwe i uczuciowe. 
 • Henryka - pochodzi z języka germańskiego i oznacza osobę potężną lub bogatą. Kobiety, które noszą to imię, uznawane są za uparte i zadziorne, które są także bardzo sprytne. W życiu starają się być samodzielne. 

Do zapomnianych imion babć, które w 2022 roku nadano zaledwie kilkanaście, lub kilkadziesiąt razy, zakwalifikować możemy takie imiona dla dziewczynek jak:

 • Balbina - pochodzi z języka łacińskiego i oznacza osobę jąkającą się. Noszą je kobiety aktywne, pomysłowe i staranne, które w każdą wykonywaną pracę wkładają serce. Rodzice z roku na rok coraz rzadziej nadają to imię swoim córkom. W 2022 dostały je tylko 4 dziewczynki. 
 • Leokadia - pochodzi z języka greckiego i oznacza kobietę, która troszczy się o swój lud. Panie o tym imieniu uznawane są za opiekuńcze i rodzinne. Mają ponoć złote serce. W 2022 roku to imię dla dziewczynki zostało nadane tylko 21 razy.
 • Halina - pochodzi z języka greckiego i oznacza pochodnię. Noszą je kobiety rozsądne i przedsiębiorcze, które aktywnie angażują się w życie społeczne. Kiedyś było prawdziwym hitem porodówek, ale w 2022 roku imię Halina otrzymały 32 dziewczynki.

5 popularnych imion dla dziewczynek, które były hitem w latach 50.

Niektóre imiona dla dziewczynek, którymi zachwycali się rodzice w latach 50, wciąż cieszą się zainteresowaniem na porodówkach. Chodzi m.in. o takie imiona damskie jak:

 • Marianna - pochodzi z języka łacińskiego i oznacza osobę pochodzącą z rzymskiego rodu Mariuszów. Panie, które noszą to imię uznawane są za pewne siebie, inteligentne i bezpośrednie. Są również bardzo zaradne. W 2022 roku imię Marianna otrzymało 571 dziewczynek. 
 • Anna - pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza osobę pełną wdzięku. Uważa się, że jest to kobieta towarzyska, energiczna i błyskotliwa, która łatwo zjednuje sobie ludzi. Imię Anna wciąż jest bardzo popularne. W 2022 roku otrzymało 1965 dziewczynek.
 • Helena - pochodzi z języka greckiego i oznacza jasność i blask. To osoba uczuciowa, oddana i wierna, o spokojnym usposobieniu. W 2022 roku imię to otrzymało 2680 dzieci, dzięki czemu Helena uplasowała się na 20. miejscu wśród najczęściej wybieranych imion dla dziewczynek. 
 • Jadwiga - pochodzi z języka starogermańskiego i oznacza walkę. Panie o tym imieniu wyróżnia więc niezłomny charakter. Są silne, niezależne i dążyć do obranego celu. A ich umiejętności dyplomatyczne często są godne podziwu. Popularność imienia Jadwiga w 2022 roku od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. W 2022 roku nazwano tak 224 dziewczynek. 
 • Apolonia - pochodzi z języka greckiego i oznacza osobę niezłomną. Z tego względu kobiety noszące to imię żeńskie określa się jako osoby ambitne, odpowiedzialne, radzące sobie z przeciwnościami losu. Są także komunikatywne, a gdy trzeba, potrafią wysłuchać innych. W 2022 roku imię Apolonia nadano 406 razy.

To babcine imię zdominowało ranking imion dla dziewczynek

Imię dla dziewczynki, które było modne w PRL, a od kilku lat znów podoba się rodzicom, to Zofia (z gr. mądrość). To właśnie ona skradła serca polskich matek oraz ojców i uplasowała się na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych imion żeńskich 2022. W 2022 roku nazwano tak aż 5714 dzieci. 

Najprawdopodobniej nie jest to chwilowy trend, bo w latach 2019-2021 roku imię Zofia również znalazło się na podium najczęściej nadawanych imion żeńskich w Polsce. 

Kobiety o imieniu Zofia w astrologii są numerologicznymi trójkami. Uważa się je za osoby optymistyczne i czarujące, o dużych pokładach kreatywności i empatii. Są rozsądne i uczciwe, ale gdy sytuacja tego wymaga, potrafią zawalczyć o swoje racje. 

Zobacz też:

Odłóż ze śniadania i nałóż na twarz. Wszystkie sąsiadki pozazdroszczą ci pięknej cery

Chcesz zagęścić brwi? Zastosuj ten domowy sposób za grosze

Skandynawska metoda spania może uratować niejeden związek. O co w niej chodzi?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina | parenting