Reklama
Reklama

To imię pochodzi ze Skandynawii i kiedyś było bardzo popularne. Dziś powoli zanika

To imię dla dziewczynki pochodzi ze Skandynawii i kiedyś było bardzo popularne w Polsce. W naszym kraju nosi je ponad 31 tys. kobiet, ale dziś niewielu rodziców nadaje je swoim córkom. Od kilku lat na porodówkach praktycznie się o nim nie mówi, a ma piękne znaczenie, które kojarzy się ze szczęściem i radością.

W rankingach najpopularniejszych imion dla dziewczynek w 2023 roku bezkonkurencyjne były: Zofie (nadano je 4968 razy). Na drugim miejscu uplasowały się Zuzanny (4800 razy), a na trzecim Laury (4602 razy). Pierwszą piątkę najchętniej wybieranych imion żeńskich zamknęły Hanny oraz Maje (otrzymało je kolejno 4565 i 4461 dzieci). 

Wszystkie te imiona są ponadczasowe. Zastanawiając się, jak nazwać córkę, warto jednak również zwrócić uwagę na inne, nieco mniej popularne, a mianowicie na Dagmarę. To świetny wybór dla tych rodziców, którzy chcą nadać dziecku oryginalne imię o ciekawym znaczeniu.

Imię Dagmara powoli wymiera. Jego popularność w Polsce maleje z roku na rok

Imię Dagmara w Polsce nosi ponad 31 tys. kobiet. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to całkiem sporo, ale od kilku lat liczba ta systematycznie maleje. Mimo tego, że 25 lat temu robiło w naszym kraju furorę, od kilku lat jest sporadycznie spotykane na porodówkach. W 2023 roku otrzymało je zaledwie 91 dziewczynek. Jako drugie wystąpiło zaś zaledwie 37 razy.

Tendencja spadkowa jest więc wyraźna, bo w 2022 roku urodziło się 114 dzieci o imieniu Dagmara. W 2021 było ich 169, natomiast w 2020 - 242. Wygląda na to, że powoli wymiera, a byłoby szkoda, gdyby słuch o nim całkiem zaginął, bo jego znaczenie jest piękne i wyjątkowe. 

Może cię zainteresować: Takie imię nadano tylko 3 dziewczynkom. Wiele osób nigdy o nim nie słyszało

Znaczenie imienia Dagmara jest piękne. Symbolizuje szczęście i radość

Pochodzenie imienia Dagmara jest skandynawskie. Historycy uważają, że najprawdopodobniej powstało ono z połączenia dwóch słów "dag", które oznacza "dzień", oraz "mara", czyli "panna". Możliwe także, że jest ono po prostu żeńskim odpowiednikiem imienia Dagmar, bardzo popularnego zwłaszcza wśród dynastii plemion frankońskich wywodzącym się od Celtów.

Jeżeli chodzi o znaczenie imienia Dagmara to kojarzy się ono ze szczęściem i radością. Dosłownie oznacza "powód do radości", osobę "jasną jak dzień" albo też "wielką przez dobroć".

Kiedy wypadają imieniny Dagmary jakie są zdrobnienia dla tego imienia?

Imieniny Dagmary w Polsce można obchodzić dwa razy w roku - wiosną - 24 maja, albo zimą 20 grudnia. Dziewczynki o tym imieniu najczęściej zdrobniale określa się zdrobnieniami: Daga, Dagienka, Dagma, Dagunia lub Dagusia.

Zobacz też:

Tłuste włosy przestaną być problemem. W ten sposób odświeżysz je bez mycia i suchego szamponu

Ten kolor włosów wybrała Julia Roberts. Będzie hitem lata dla pań 50+

Kupisz go w każdej aptece za 5 zł. Niewiarygodne, jak szybko rosną po nim włosy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rodzina | ciąża | parenting