Reklama
Reklama

Tego imienia nie nadano w Polsce od 24 lat. Nosi je gwiazda z lat 60-tych

Tego imienia nie nadano w Polsce od 24 lat. Ma wyjątkowe znaczenie i nosi je zapomniana gwiazda polskiej estrady z czasów PRL-u, która na początku lat 80-tych zakończyła karierę muzyczną. Kiedyś było bardzo popularne, ale dziś rodzice nie chcą nazywać tak swoich dzieci. Na porodówkach słuch zupełnie o nim zaginął.

Wiele imion dla dzieci, które były popularne w czasach PRL-u, po latach znów wraca do łask. Na polskich porodówkach nie brakuje teraz małych Zofii, Hani czy Franciszków, jednak nie wszystkie imiona naszych babć są chętnie wybierane przez rodziców.

Polacy nie chcą nadawać swoim córkom imienia Bogda ani Bogdana. Od 24 lat nie nazwano tak żadnej dziewczynki. A szkoda, bo ma ono wyjątkowe znaczenie i nosi je zapomniana gwiazda polskiej estrady. 

Imienia Bogda nie nadano w Polsce od 24 lat. Nosi je zapomniana gwiazda PRL-u

Imię Bogda nie zostało nadane żadnej dziewczynce urodzonej w Polsce ani razu od 2000 roku. Nosi je zapomniana gwiazda PRL-u, która zachwycała niezwykłym głosem. Miała talent i udało jej się nagrać kilka hitów, jednak w latach 80-tych postanowiła zakończyć karierę muzyczną na rzecz zawodu prawnika. 

Chodzi oczywiście o Bogdanę Zagórską, która była u szczytu popularności w latach 60. i 70. XX wieku. Polska piosenkarka przyszła na świat 13 kwietnia 1945 w Poznaniu. Otrzymała nagrodę za debiut na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 

W 1975 roku zdobyła pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki "Złoty Orfeusz". Koncertowała również poza granicami naszego kraju.

Może cię zainteresować: Te imiona przyciągają szczęście i pieniądze, ale polscy rodzice nie chcą ich nadawać

Bogda jest żeńskim odpowiednikiem Bogdana. Co oznacza to imię?

Imię Bogda (a właściwie Bogdana) to żeński odpowiednik męskiego imienia Bogdan, które do dziś jest chętnie nadawane chłopcom w Polsce. Językoznawcy uważają, że ma ono pochodzenie starosłowiańskie. Najprawdopodobniej staropolskie, choć niektórzy spekulują, że może mieć korzenie w języku staroruskim.

Zaczęło być popularne w XIII wieku. W zależności od interpretacji imię Bogda może oznaczać, "Bóg jej daje", "dana przez Boga" albo "podarowana przez los". Jest to więc idealne imię dla dziewczynek, które urodziły się np. w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności.

Numerolodzy uważają, że symbolizuje silną wolę, wytrwałość i odwagę, a także otwartość na świat i ludzi. Biorąc pod uwagę te cechy, imię Bogda najbardziej pasuje do znaków zodiaku: Barana, Strzelca i Skorpiona.

Czytaj również: Rodzice coraz bardziej lubią to imię dla dziewczynki. Oznacza wolność i kojarzy się ze znaną powieścią

Kiedy wypadają imieniny Bogdy w kalendarzu? W te dni może świętować

Imię Bogda dawniej było popularne. Nosiło je wiele świętych, dzięki czemu w kalendarzu wypada aż czterokrotnie. Kobiety, które się tak nazywają, mogą świętować: 6 lutego, 10 sierpnia, 6 września i 6 listopada.

Zobacz też:

Tłuste włosy przestaną być problemem. W ten sposób odświeżysz je bez mycia i suchego szamponu

Ten kolor włosów wybrała Julia Roberts. Będzie hitem lata dla pań 50+

Kupisz go w każdej aptece za 5 zł. Niewiarygodne, jak szybko rosną po nim włosy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | parenting | rodzina