Reklama
Reklama

Zofia to zbyt popularne imię? Teraz rodzice wybierają oryginalniejsze, choć podobne

Zofia jest najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki w Polsce. Od kilku lat robi furorę na porodówkach i szacuje się, że w samej pierwszej połowie 2023 roku otrzymało je aż 2626 nowonarodzonych dziewczynek, ale niektórzy rodzice uważają je już za zbyt oklepane. Dlatego ostatnio coraz więcej osób nadaje swoim dzieciom podobne, ale oryginalniejsze imię o naprawdę pięknym znaczeniu.

Zofia nie ma sobie równych pod względem popularności imion dla dziewczynek w Polsce. W 2022 nadano je aż 2860 dzieciom, a i w latach poprzednich znajdowało się w ścisłej czołówce rankingu. Na pewno budzi ono pozytywne skojarzenia, ponieważ kojarzy się z mądrością. Jednak niektórym rodzicom wydaje się już zbyt oklepane, dlatego też zaczęli szukać dla niego podobnych alternatyw.

Polscy rodzice zaczynają doceniać imię Zoja. Jego znaczenie jest naprawdę piękne

Rodzicom wciąż bardzo podoba się imię Zofia, ale wielu z nich nie chce, by ich córka nazywała się tak jak co drugie dziecko w szkole. Dlatego w naszym kraju od kilku lat docenia się równie piękne, lecz oryginalniejsze imię Zoja (albo Zoya). 

Z oficjalnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku zarejestrowano je w naszym kraju 457 razy, a samej pierwszej połowie 2023 r. otrzymało je aż 212 dziewczynek. Nie ma się zresztą czemu dziwić, skoro imię Zoja jest tak krótkie, melodyjne i łatwe w wymowie. Pochodzi od greckiego słowa Ζωη i oznacza "życie". 

Może cię zainteresować: To niebiańskie imię wypadło z łask rodziców. Niektórym kojarzy się z ciotką

Kiedy są imieniny Zoji? Wtedy warto złożyć życzenia?

Imieniny Zoji obchodzi się najczęściej wiosną - 2 maja jako wspomnienie św. Zoi z Attali w Pamfilii lub latem - 5 lipca i wtedy też w Kościele katolickim wspomina się św. Zoję, męczennicę rzymską. Trzecia data, kiedy według kalendarza mogą świętować kobiety o tym imieniu to termin zimowy - 6 lutego. 

Jakie są kobiety o imieniu Zoja według numerologii?

Zoja to numerologiczna siódemka, a więc jest to osoba dość spokojna, elokwentna i bystra. Kobiety o tym imieniu często są również perfekcjonistami o analitycznym umyśle, które gotowe są ciężko pracować na swój sukces. 

Wyróżniają je wrażliwość i empatia, które są zarazem ich ogromnymi zaletami, jak i również wadą, ponieważ często bardzo biorą do siebie wszystkie opinie na swój temat. Można łatwo zranić je krytyką, ale jeśli nad sobą pracują, mogą stać się świetnymi psycholożkami i nauczycielkami. Są również sprawiedliwe, dlatego odnajdą się w zawodach związanych z prawem takich jak chociażby sędzia.

Imię Zoja najlepiej pasuje do takich znaków zodiaków jak:

  • Koziorożec
  • Panna
  • Ryby

Czytaj również: Tak miała na drugie imię Maria Skłodowska-Curie. W zeszłym roku nazwano tak 5 dziewczynek                                                                                                                         

Zobacz też:

Idealna sukienka na wesele dla pań po 50-tce. Nosi ją żona Pazury

W tym roku zastąpią klapki. Są bardziej eleganckie i nadają się nawet do biura

W PRL-u stosowali ją wszyscy. Łagodzi podrażnienia i koi skórę po opalaniu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina | parenting