Zwróć na to uwagę, kupując choinkę. Postoi do stycznia i nie będzie gubić igieł
Choinka to obowiązkowa dekoracja na święta Bożego Narodzenia. Wiele osób decyduje się na kupno żywego drzewka, którym będzie pachniało w całym domu. Wybór nie należy jednak do najprostszych zadań. Jak zatem wyhaczyć wśród gąszczu choinek idealny okaz, niegubiący igieł? Zwróć uwagę na konkretne rzeczy, a ozdoba postoi nawet do stycznia.
Już niedługo wiele osób wyruszy na poszukiwania żywej choinki. Podczas dokonywania zakupu drzewka warto zwrócić uwagę na jego gatunek i świeżość. Znaczenie ma także postać, w jakiej trafi do naszego domu. Mowa o ciętym i doniczkowym okazie. Który z nich zatem wybrać? Sprawdź już teraz.
Na żywą choinkę często wybieramy świerk pospolity, będący najtańszym drzewkiem. Cechuje się stożkowatym kształtem i gęstymi, krótkimi igłami o intensywnej barwie. Jego zaletą jest cudowny zapach żywicy, który wprowadza w świąteczny nastrój. Niestety ten gatunek drzewa ma słabą trwałość - igły szybko opadają, zwłaszcza gdy nie podlewamy okazu. Właśnie dlatego warto postawić go w chłodnym pomieszczeniu.
Kolejnym często wybieranym gatunkiem drzewa do domu na święta jest sosna, nieco droższa od świerku pospolitego. Ma długie, miękkie igły o intensywnym kolorze oraz rozłożyste gałęzie. W tym przypadku również poczujemy zapach świeżej żywicy. Ten okaz nadaje się na świąteczną dekorację, ponieważ nie opadają mu igły - na długo zachowuje świeżość. Musimy jednak regularnie podlewać to drzewko.
Na choinkę najlepiej sprawdzi się najdroższy gatunek drzewa, czyli jodła kaukaska o miękkich, błyszczących, ciemnozielonych igłach ze srebrzystym odcieniem. Z jej symetrycznych, gęstych gałęzi możemy stworzyć różne ozdoby. To drzewko postoi aż do stycznia, ponieważ jego igły nie opadają, lecz przysychają, a przy tym nadal zachowują estetyczny wygląd.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza? O tym musisz pamiętać
Świeżość drzewka rozpoznamy po jego przeczesaniu "pod włos". Jeśli igły nadal zostaną w okazie, to znaczy, że jest świeży, a właściciele odpowiednio go pielęgnowali.
Kolor igieł również ma znaczenie. Na choinkę nadają się te soczysto zielone. Z kolei drzewa z nawet lekko żółtymi igłami możemy jedynie przerobić na zrębki pod iglaste rośliny ogrodowe.
Zarówno cięta, jak i doniczkowa choinka ma swoje zalety i wady. Warto poznać je wszystkie, aby dokonać właściwego zakupu.
Jeśli chodzi o cięte drzewko, to jego trwałość zależy od pielęgnacji. Najlepiej wyposażyć je w stojak z pojemnikiem na wodę. Polecamy też regularne nawilżanie pnia.
Wadą ciętej choinki jest szybsza utrata igieł niż u tej doniczkowej. Poza tym ten okaz nie będzie nadawał się do posadzenia w ogrodzie. Jak wspomniano, możemy jedynie wykorzystać jego zrębki.
Drzewko w doniczce długo zachowuje intensywny kolor i zdrowy wygląd. Ponadto po świętach możemy posadzić je w ogrodzie. Przy zakupie doniczkowej choinki zwróćmy uwagę na ziemię w donicy - jeśli ma mech i małe rośliny, to znaczy, że była właściwie szkółkowana. Nie wybierajmy natomiast takiej z luźno obsypaną ziemią i uszkodzoną bryłą korzeniową.
Wadą okazu doniczkowego jest wyższa cena. Musimy brać pod uwagę również to, że może szybciej zwiędnąć, jeśli nie będziemy o niego dbać ze względu na ograniczoną przestrzeń korzeni. Pamiętajmy przede wszystkim o regularnym podlewaniu.
Zobacz też:
Nigdy nie trzymaj tego przed domem. Przyciąga szczury jak magnes
Bierzesz prysznic rano czy wieczorem? Jedna pora jest zdecydowanie lepsza dla organizmu
Ten popularny produkt sprzyja demencji. Polacy jedzą niemal codziennie