Reklama
Reklama

Pamiętaj o tym, przy wyborze oczyszczacza powietrza. Inaczej wyrzucisz pieniądze w błoto

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym warto wyposażyć się w oczyszczacz powietrza, ponieważ w tym okresie znacznie pogarsza się jakość powietrza i pojawiaj się uciążliwy smog. Takie urządzenie niesie za sobą również wiele innych korzyści, jednak musimy wiedzieć, jak wybrać odpowiedni oczyszczacz, żeby rzeczywiście dobrze się sprawdził. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Zapewnienie dobrej jakości powietrza w domu ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Z tego względu warto wyposażyć się w oczyszczacz powietrza, który pomoże nam o to zadbać. Zanim jednak go kupimy, musimy wiedzieć, na jakie aspekty urządzenia zwrócić uwagę, aby dokonać dobrego wyboru. Podpowiadamy, jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza - dlaczego warto go kupić?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które zdecydowanie warto mieć w swoim domu. Ma ono wpływ na wiele aspektów naszego funkcjonowania, ale przede wszystkim korzystnie oddziałuje na nasze zdrowie. Oto najważniejsze zalety oczyszczacza powietrza:

  • Zapewnia odpowiednią wilgotność i jakość powietrza - eliminuje on zanieczyszczenia powietrza, równocześnie dbając o jego nawilżenie i czystość. Co więcej, oczyszczacz pomaga również wyeliminować przykre zapachy, tym samym zapewniając idealny stan powietrza w danym pomieszczeniu.
  • Usuwa smog i zanieczyszczenia- oczyszczacz chroni nas przed szkodliwymi substancjami chemicznych oraz cząstkami stałymi, takimi jak pyły PM 2.5 i pyły PM 10. Wobec tego dba on bezpośrednio o nasze zdrowie i warto wyposażyć się w niego zwłaszcza w regionach, gdzie problem smogu jest nasilony.
  • Dba o lepsze zdrowie - dzięki oczyszczaczowi powietrza unikniemy również częstych problemów z układem oddechowym. Tego typu urządzenia pozwalają skutecznie usunąć zanieczyszczenia i tym samym zmniejszają ryzyko infekcji dróg oddechowych.
  • Poprawia jakość snu - oczyszczacz zapewni nam czyste powietrze w sypialni, co poskutkuje spokojniejszym i bardziej regenerującym snem. Poprzez usuwanie kurzu, pyłków i pozostałych szkodliwych substancji, oczyszczacz poprawia także komfort oddychania nocą.

Czytaj również: Chcesz, żeby sąsiad usunął drzewo, które wchodzi na twoją posesję? Sprawdź, co na to przepisy

Na co zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?

Udając się do sklepu po oczyszczacz powietrza, powinniśmy wiedzieć, jakie urządzenie wybrać i na jakie kwestie zwracać uwagę, aby nasz zakup był udany. Podstawowym aspektem jest na pewno odpowiedni wybór filtrów. Najlepiej wybrać urządzenia, które wyposażone są w filtry HEPA oraz węglowe. Filtry HEPA usuwają drobne cząstki pyłu zawieszonego, takie jak PM2,5 i PM10, które są głównymi składnikami smogu.

Natomiast filtry węglowe pochłaniają szkodliwe gazy, nieprzyjemne zapachy i lotne związki organiczne. Dodatkowo sprawdźmy, czy urządzenie ma łatwo dostępne filtry wymienne, które będziemy mogli regularnie dokupić bez żadnego problemu.

Wybierając oczyszczacz powietrza, pamiętajmy również, by dopasować go do wielkości powietrza. Do mniejszych pokojów wystarczą modele o wydajności 150-200 m³/h, a do większych pomieszczeń, warto zakupić urządzenia o wydajności powyżej 300 m³/h.

Zwróćmy także uwagę na dodatkowe funkcje oczyszczacza powietrza, które mogą zwiększyć komfort użytkowania go. Warto wybierać urządzenia, które posiadają czujniki jakości powietrza, jonizatory albo wbudowane nawilżacze.

Dodatkowo jeżeli planujemy przenosić sprzęt między pomieszczeniami, to kupmy taki, który ma możliwość łatwego transportu i posiada uchwyty lub kółka. Sprawdźmy także poziom generowanego hałasu, zwłaszcza gdy planujemy postawić oczyszczacz w sypialni. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się urządzenie z głośnością poniżej 30 dB lub z trybem nocnym.

Zobacz też:

Jedno ziarenko działa na ból gardła lepiej, niż drogie pastylki. Niezawodny sposób naszych babć

Często mrozisz jedzenie? Sprawdź, przez jaki czas można je trzymać w zamrażalce

Jak odświeżyć drewnianą deskę do krojenia? Proste domowe sposoby krok po kroku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | zdrowie