Chcesz, żeby sąsiad usunął drzewo, które wchodzi na twoją posesję? Sprawdź, co na to przepisy
Rzucające duży cień drzewo należące do sąsiada, to wbrew pozorom dość częsty problem. Jest to kłopot, który może znacząco wpłynąć na stan naszych upraw oraz zwiększyć wilgoć na działce. Warto więc wiedzieć, jakie mamy prawa i co zrobić, aby sąsiad usunął lub przyciął drzewo. Podpowiadamy, jakie działania należy podjąć.
Sąsiadujące posesje mogą mieć również wpływ na naszą działkę. Zwłaszcza gdy u sąsiada rośnie drzewo, które rzuca mocny cień na nasz ogród i utrudnia nam uprawę roślin. Wtedy to warto podjąć działania, dzięki którym rozwiążemy ten problem. Jak to zrobić i jak działać zgodnie z prawem, aby sąsiad przyciął lub usunął drzewo? Wyjaśniamy.
Czasem zdarza się, że drzewo, które rośnie na działce sąsiada, jest dla nas uciążliwe. Może ono utrudniać nam codzienność na kilka różnych sposobów, np. zacieniając ogród, zmniejszając wydajność naszych upraw czy będąc przyczyną nadmiernej wilgoci na posesji.
Pierwszym krokiem powinna być oczywiście próba rozmowy z sąsiadem oraz wypracowanie wspólnego kompromisu. Niestety jednak nie zawsze to się udaje. Warto wtedy wiedzieć, że zgodnie z Kodeksem cywilnym (art. 144), właściciel nieruchomości powinien unikać działań, które zakłócają korzystanie z sąsiednich posesji.
Wobec tego, jeżeli cień drzewa osłania naszą działkę ponad przeciętną miarę, mamy prawo ubiegać się o usunięcie lub przycięcie drzewa. Pamiętajmy jednak, że powinno być to żądanie uzasadnione i opierające się na konkretnych szkodach, które wywołuje drzewo.
Czytaj również: Ten miód nie ma żadnych witamin. Niestety, Polacy kupują go bardzo często
W przypadku, gdy rozmowy z sąsiadem nie zakończą się sukcesem, możemy skierować sprawę na drogę sądową. Wtedy to na podstawie zebranych przez nas dowodów, sąd może nakazać przycięcie lub usunięcie drzewa.
Wobec tego, zanim podejmiemy kroki prawne, powinniśmy zebrać odpowiednie dowody. Mogą to być np. fotografie zacienionych obszarów lub opinie ekspertów, którzy potwierdzą negatywny wpływ drzewa na naszą działkę.
Czasem, gdy drzewo stanowi zagrożenie dla życia lub mienia, to sąd może nakazać natychmiastowe działanie. Warto pamiętać, że sąsiad sam musi wnioskować o pozwolenie na wycinkę w odpowiednich instytucjach, ponieważ jako strona poszkodowana nie mamy takiego prawa.
Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z sąsiadem, a jeśli to nie zadziała, to dopiero postępowanie w sądzie. Niedozwolone jest samowolne usunięcia drzewa, które rośnie na działce sąsiada, ponieważ może to mieć poważne konsekwencje prawne. Tego typu wtargnięcie na posesję oraz wycięcie drzewa bez zgody właściciela może zakończyć się karą grzywny, a nawet i pozbawieniem wolności, zgodnie z przepisami Kodeksu karnego (art. 288).
Co jednak w przypadku, gdy gałęzie drzewa sąsiada wchodzą na naszą działkę? Wtedy to możemy je przyciąć, jednak dopiero po wcześniejszym poinformowaniu sąsiada oraz wyznaczeniu mu terminu na podjęcie działania. Warto zadbać o to, by sporządzić tego typu ostrzeżenie na piśmie i by były na nim określone konkretne ramy czasowe.
Zobacz też:
Gotujesz tak ziemniaki? Przez ten błąd wychodzą twarde i tracą wartości odżywcze
Twoje prześcieradła wyglądają na szare i zużyte? Tak w mig przywrócisz im śnieżną biel