Chcesz usunąć pień drzewa bez wykopywania? Weź ten produkt za kilka złotych i ruszaj do ogrodu
Wielu właścicieli działek staje przed koniecznością usunięcia z niej drzewa. Czasem jest to związane z chęcią uporządkowania terenu, kiedy indziej stanowi kwestię bezpieczeństwa, np. gdy drzewo jest stare, spróchniałe lub złamane. Ścięcie drzewa nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów. Co zrobić z pozostałym pniem? Oto tani i skuteczny sposób na usunięcie pnia bez wykopywania.
Pnie drzewa mogą być szalenie trudne do usunięcia, szczególnie jeśli drzewo było stare i miało mocno rozwinięty system korzeniowy. Ich usunięcie będzie nie tylko ciężkie i czasochłonne, ale może się okazać, że zniszczymy także dużą część trawnika. W wielu przypadkach samodzielne wykopanie pnia jest niemal niemożliwe, a zamówienie koparki, która pomoże w tym zadaniu, wiąże się ze sporymi kosztami. Nie musi jednak tak być. Istnieją tanie i naturalne sposoby na usunięcie pnia bez wykopywania.
Niedostrzegalna gołym okiem część grzyba to tak naprawdę jego ciało. W naturalnych warunkach, czyli w lesie, znajduje się w podłożu, jednak na rynku dostępna jest wyhodowana, gotowa grzybnia do kupienia. Wystarczy wywiercić otwory w pniu i umieścić w nich grzybnię. Najlepiej do procesu zagrzybiania pnia sprawdzi się żylica olbrzymia (Peniophora gigantea). Jest to grzybnia przeznaczona specjalnie do rozkładu i kompostowania pni. Po odpowiedniej aplikacji wystarczy czekać, aż pień sam zgnije. Najwcześniej stanie się to po około pół roku.
Sprawdź również: Włóż pestkę do doniczki. Storczyk będzie się uginać od kwiatów
Azot to główny składnik pobudzający rośliny do wzrostu, najczęściej nawożenie środkami opartymi na azocie poleca się wykonywać na początku sezonu. Jednak ten środek świetnie sprawdzi się także do usunięcia pnia po drzewie z ogrodu, bez konieczności wykopywania go. Podobnie, jak w przypadku grzybni, nawiercamy pień i wsypujemy w otwory nawóz azotowy (np. saletrę amonową). W tym przypadku nie pobudzi ona rośliny do wzrostu, a namnoży organizmy, które ją rozłożą. Niestety na efekt możemy czekać od trzech do nawet pięciu lat.
Sprawdź również: W październiku nakarm tym grudnika, w święta zmieni się w parasol pełen kwiatów
Podobnym działanie, co nawozy azotowe, charakteryzują się nawozy naturalne. Również w pniu należy wywiercić otwory i w nich umieścić odpowiedni środek. Warto także delikatnie go odkopać. Po umieszczeniu nawozu naturalnego w pniu przysypujemy całość ziemią. Wiele osób rozważa także usunięcie pnia za pomocą soli, która zniszczy korzenie drzewa. Jest to metoda szybka i skuteczna, jednak po jej zastosowaniu w miejscu pnia przez naprawdę długi czas nic nie wyrośnie, ze względu na duże zasolenie gleby.
Sprawdź również: Ten krzew bije na głowę hortensje. A do tego jest prostszy w uprawie niż róże
Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy usunąć pień, czy go zostawić, zastanówmy się nad innym jego wykorzystaniem. Odpowiednio duże pozostałości drzewa mogą się sprawdzić jako siedziska, a nawet stoły.
Jeśli mamy już krzesła i stoły w innej części ogrodu, możemy przerobić pień po ściętym drzewie na kwietnik lub mały skalniak. W tej sytuacji ogranicza nas jedynie kreatywność i wyobraźnia. Z kolei, gdy w domu mieszkają dzieci, dobrym rozwiązaniem może być przerobienie pnia na karmnik lub poidełko, by nasze pociechy mogły przez cały rok obserwować ptaki.
Sprawdź również: Zrób te 3 rzeczy w październiku. Turkuć podjadek i ślimaki będą omijać twój ogród
Usuwanie starych pni drzew z działki jest niezwykle ważne z kilku powodów. Pierwsze dwa z nich dotyczą oczywiście estetyki. Taka pozostałość drzewa zwykle nie wygląda zbyt dobrze, a poza tym można się o nią potknąć i przewrócić. Także koszenie trawy wokół pnia jest o wiele trudniejsze, a niedokoszone resztki nie wpływają dobrze na odbiór naszej działki przez innych. Warto również wspomnieć o czymś, czego nie widać gołym okiem. Drzewa mają niezwykle rozległe korzenie. Jeśli pozostawimy na działce pień starego drzewa, jego korzenie mogą upośledzać rozwój innych roślin. W konsekwencji nie będą one rosły tak dobrze, jak by mogły, a nawet mogą nie przetrwać.
Zobacz też:
Te ogórki możesz uprawiać na parapecie. Dadzą plony nawet w zimie
Nie wyrzucaj chryzantem po Wszystkich Świętych. Możesz dać im drugie życie
Monstera może mieć dwukolorowe liście. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób