Reklama
Reklama

Włóż pestkę do doniczki. Storczyk będzie się uginać od kwiatów

Chcesz, żeby twój storczyk w końcu zakwitł? Jeśli marzysz o roślinie, uginającej się od kwiatów, to zacznij zasilać ją...pestką z awokado, która dostarcza ziemi cennych składników mineralnych, a w efekcie powoduje szybszy wzrost i kwitnienie roślin. Sprawdź przepis na ekologiczny nawóz.

W ostatnim czasie awokado zyskało na popularności. Wiele osób włącza do diety ten pożywny owoc, dodając go do kanapek, sałatek czy koktajli. Zazwyczaj pestka ląduje w koszu. Tym razem nie wyrzucaj tego odpadu, a zrób z niego naturalny nawóz do storczyka. W mgnieniu oka wystrzeli nowymi kwiatami. 

Jak działa pestka z awokado na storczyka?

Pestka z awokado to skarbnica minerałów, potrzebnych do prawidłowego rozwoju roślin. Ten odpad zawiera potas wspierający fotosyntezę i gospodarkę wodną kwiatów. W swoim składzie ma również niezwykle ważny fosfor, który stymuluje rozwój korzeni i kwitnienie okazów. Warto wspomnieć także o związkach antyoksydacyjnych, chroniących przed stresem oksydacyjnym, przyczyniających się do zdrowego wzrostu. 

Pestka z awokado nie ma natomiast sztucznych chemikaliów, które szkodzą roślinie i środowisku. Taki naturalny nawóz wzmacnia zatem system korzeniowy, sprzyjając zarówno wzrostowi liści, jak i obfitemu kwitnieniu. Można stosować go nie tylko do storczyków, ale też do paprotek, fikusów i sukulentów (grubosz, aloes, sansewieria itp.) 

Jak zrobić nawóz z pestki z awokado do storczyka?

Żeby zrobić ekologiczny nawóz do storczyka, na początek musimy oddzielić pestkę od miąższu awokado. Następnie dokładnie myjemy ją pod bieżącą wodą i zostawiamy na parę dni do wyschnięcia

Po kilku dniach, gdy pestka będzie już całkowicie sucha, ścieramy ją na drobny proszek. Robimy to za pomocą tarki albo blendera. Powstałą odżywkę z odpadu mieszamy z ziemią storczyka. Zasilamy roślinę jedną łyżką takiego ekologicznego nawozu.

Jak widać, naturalną odżywkę z pestki z awokado robi się bardzo szybko. Nie obciąża roślin składnikami chemicznymi tak jak nawozy sztuczne. Ponadto jest w pełnie bezpieczna, dlatego można bez obaw stosować ją w domu, w którym przebywają dzieci czy zwierzęta. 

Zobacz też:

Zanim posadzisz cebulę, namocz ją w tym. Wiosną zbierzesz duże główki

Widzisz takie plamy na świerku? Ogrodnik zdradza, w czym tkwi problem

Winogrona będą miały 3 razy więcej owoców. Wystarczy, że w październiku zrobisz to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | nawożenie