Reklama
Reklama

Storczyk marnieje w oczach? Być może popełniasz ten błąd

Storczyki to uwielbiane kwiaty, które przyozdabiają niejeden parapet. Cenione są za wyjątkowe kwitnienie, a także nieskomplikowaną uprawę. Chcąc cieszyć się pięknymi storczykami, wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Niestety sporo osób popełnia powszechny błąd, przez co roślina marnieje w oczach. Dowiedz się więc, jak w poprawny sposób zatroszczyć się o storczyki.

Storczyki to częsty wybór, jeśli chodzi o kwiaty doniczkowe. Dobrze się prezentują, a w dodatku nie są nadto skomplikowane w uprawie, przez co poradzi sobie z nimi nawet początkujący miłośnik roślin doniczkowych. Warto mieć jednak na uwadze, co robić, a czego wręcz unikać, aby storczyk zdrowo się rozwijał i bujnie kwitł. Choć z pozoru pielęgnacja storczyka wydaje się być czasochłonna, w rzeczywistości można sobie z nią jednak łatwo poradzić.  

Jak dbać o storczyki w domu? Podstawy pielęgnacji  

Prawidłowa pielęgnacja to klucz do właściwego wzrostu każdej rośliny doniczkowej. Nie inaczej jest w przypadku storczyków, które dumnie goszczą w większości domów. Cieszą swoimi rozmaitymi kształtami, a także kolorami przez wiele miesięcy. O czym należy więc pamiętać, hodując storczyki?

Przede wszystkim ważne jest stanowisko. Storczyki potrzebują światła, dlatego też najlepiej będą czuć się w oświetlonych miejscach. Dobrym wyborem będą zatem parapety, na których to prezentują się niezwykle okazale zarówno w pomieszczeniu, jak i z zewnątrz. Odpowiednie nasłonecznienie jest kluczowe w kwestii kwitnienia, ale również, jeśli chodzi o prawidłowy wzrost liści.  

Kolejną istotną kwestią jest podlewanie storczyków, bowiem roślina ta nie przepada za zbyt dużym nawilżeniem. Ich korzenie z pewnością nie powinny stać w wodzie. Wobec tego orchidee powinno podlewać się co 5-7 dni. Najważniejszy jest jednak sposób, w jaki się to robi. Dobrą metodą jest moczenie doniczki wraz z osłonką przez około 15 minut w misce z wodą. 

Zobacz także: Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Czego nie lubią storczyki? Wiele osób popełnia ten błąd  

Znając kluczowe kwestie pielęgnacji storczyków, warto również wiedzieć, jakich błędów należy unikać, aby orchidee pięknie kwitły na naszym parapecie. O jeden powszechnie popełniany błąd niestety nie jest trudno, jeśli nie posiada się podstawowej wiedzy na temat hodowli orchidei.

Dla storczyków kluczowe jest bowiem podłoże. W środowisku naturalnym bujnie rozwijają się na korach drzew, dlatego też nazywane są epifitami. W przypadku hodowli w doniczkach sprawa wygląda podobnie. Właściwe podłoże jest fundamentalne. Niestety wiele osób traktuje te rośliny jak pozostałe i nieświadomie podsypuje je uniwersalną ziemią do roślin doniczkowych.

To powszechny błąd, przez który storczyki nie mają zapewnionej prawidłowej cyrkulacji i wilgotności powietrza. Zwykła ziemia dodatkowo zatrzymuje zbyt dużą ilość wody, co w konsekwencji prowadzi do gnicia korzeni. Jeśli twoje storczyki rosną w zwykłej ziemi, pora to szybko zmienić.  

Postaw na lekkie podłoże. Dobrym wyborem będzie mieszanka włókna kokosowego z korą drzewną, węglem drzewnym oraz perlitem. Takie połączenie stworzy odpowiednie warunki do wzrostu storczyków. Pamiętając dodatkowo o podawaniu storczykom specjalnej odżywki, roślina będzie bujnie się rozwijała i przy tym pięknie kwitła, zdobiąc parapet przez wiele miesięcy.  

Może cię zainteresować: Jest piękna, lecz kapryśna. Sprawdź, jak uprawiać kalanchoe

Zobacz też:

Zamiast wyrzucać, pokrusz i zalej wodą. Hoja podziękuje za taką odżywkę

Wygląda, jak oprószona śniegiem. To idealna roślina na jesienny balkon

Nada koloru każdemu ogrodowi. Posadź czosnek ozdobny i ciesz oczy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe