Reklama
Reklama

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Skrzydłokwiat jest elegancką i często pojawiającą się w wielu domach rośliną doniczkową, którą wyróżniają nie tylko soczyście zielone liście o lancetowatym kształcie, ale także zjawiskowe, białe kwiaty. Jednak pomimo tego, że jest to roślina łatwa w uprawie, nie zawsze zakwita. Na szczęście wiemy, jak pobudzić ją do kwitnienia. Sprawdź, jak to zrobić.

Chcąc cieszyć się pełnym urokiem skrzydłokwiatu, musimy wiedzieć, jak o niego dbać. Zwłaszcza teraz, gdy nadchodzi jesień i potrzebuje on nieco innej pielęgnacji. Jeżeli wykonamy ją prawidłowo, roślina odwdzięczy się pięknymi, białymi kwiatami. Podpowiadamy, jak dbać o skrzydłokwiat i co zrobić, gdy nie chce zakwitnąć.

Podstawowe zasady pielęgnacji skrzydłokwiatu - jak o niego dbać?

Pierwszym ważnym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca dla naszej rośliny. Skrzydłokwiat najlepiej rozwija się w wilgotnym i półcienistym miejscu. Ważne jest także to, by stanowisko było osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych oraz przeciągów, ponieważ skrzydłokwiat jest na nie bardzo wrażliwy.

Oprócz tego musimy pamiętać o regularnym nawożeniu rośliny i oczyszczaniu liści z kurzu. Dzięki temu zapewnimy skrzydłokwiatowi piękny i zdrowy wygląd. Weźmy również pod uwagę to, że system korzeniowy tej rośliny jest wrażliwy i kruchy, dlatego należy przesadzać ją bardzo ostrożnie i delikatnie, aby nie uszkodzić jej korzeni. Młode rośliny należy przesadzać co roku do większej doniczki, a starsze egzemplarze już co 2-3 lata.

Wybierając doniczki, decydujmy się pojemniki, które mają otwory drenażowe, umożliwiające odpływ nadmiaru wody po podlaniu rośliny. Dodatkowo musimy zadbać o odpowiednie podłoże dla skrzydłokwiatu. Powinno ono być żyzne, przepuszczalne oraz o lekko kwaśnym odczynie.

Czytaj również: Zrób to z ziemią po ogórkach. Uprawy poplonowe będą bezpieczne

Co zrobić, aby skrzydłokwiat zakwitł?

Skrzydłokwiat zachwyca nie tylko swoimi liśćmi, ale i należy do roślin, które zjawiskowo zakwitają, wydając białe kwiaty. Jednak, aby tak się stało, musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Wtedy do wydawać będzie swoje kwiaty dwa razy w roku - wiosną oraz jesienią. Kwitnienie zazwyczaj trwa od dwóch do trzech miesięcy, co zależne jest od odmiany. Czasem zdarza się, że skrzydłokwiat w sprzyjającym otoczeni kwitnie przez cały rok.

Po zakończeniu kwitnienia powinniśmy usunąć uschnięte kwiatostany, delikatnie wysuwając je z liści do góry, aby roślina mogła ponownie zakwitnąć. Jeżeli jednak nasza roślina nie kwitnie, to warto w okresie jesiennym, już do września, podlewać skrzydłokwiat nawozami, które zawierają dużą ilość potasu. Wpłynie to pozytywnie na kondycję rośliny i wywoła obfite kwitnienie, poprawiając także kondycję systemu korzeniowego oraz odporność skrzydłokwiatu.

Podlewanie skrzydłokwiatu jesienią - o czym pamiętać?

Na obfitość kwitnienia wpływa również odpowiednie podlewanie skrzydłokwiatu. W okresie jesienno-zimowym bardzo ważne jest ograniczenie zasilania wodą. Podlewanie powinno odbywać się w takich odstępach czasowych, aby podłoże mogło lekko przeschnąć pomiędzy podlewaniami.

Ważne jest także to, jaką wodą podlewamy skrzydłokwiat. Zaleca się stosowanie miękkiej i przefiltrowanej lub przegotowanej i odstanej wody o temperaturze pokojowej. Prawidłowe zasilanie wodą jest bardzo istotne, ponieważ przelanie doprowadzi do oklapnięcia i żółknięcia liści, natomiast niedobór wody sprawi, że dolne liście zaczną także żółknąć i zasychać.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | podlewanie | nawożenie | pielęgnacja roślin