Reklama
Reklama

Zrób to z ziemią po ogórkach. Uprawy poplonowe będą bezpieczne

Wielu ogrodników decyduje się na uprawę ogórków. Jednak praca przy nich nie kończy się wraz z zebraniem plonów. Okazuje się bowiem, że musimy odpowiednio zadbać o glebę po ogórkach. Dzięki temu zapewnimy sobie zdrowe i obfite zbiory w następnym roku. Sprawdź, jak to zrobić i o czym pamiętać podczas uprawy poplonowej.

Choroby ogórków przytrafiają się bardzo często. Wobec tego również i po zbiorach musimy odpowiednio zadbać o glebę, aby uprawa poplonowa oraz przyszłoroczne ogórki nie padły ofiarą różnego rodzaju chorób. Podpowiadamy, co zrobić z ziemią po ogórkach, aby uniknąć problemu w ogrodzie.

Gleba po sezonie ogórkowym - o co musimy zadbać?

Po zbiorach ogórków musimy zadbać o odkażanie gleby. Jest to niezbędny krok podczas przygotowywania naszego ogrodu na kolejny sezon. Dzięki wykonaniu tej czynności zapewnimy sobie zdrowe plony w przyszłości. Wystarczy, że usuniemy resztki roślinne i zastosujemy odpowiednie preparaty, a także nie zapomnimy o nawożeniu oraz o uprawach poplonowych.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ choroby ogórków są problemem, z którym zmaga się wielu ogrodników. Zwłaszcza uciążliwe są choroby grzybowe, w tym mączniak rzekomy czy kanciasta plamistość. Potrafią one doprowadzić nie tylko do zniszczenia plonów, ale także uszkodzenia gleby, na której rosły warzywa. Wobec tego bardzo istotne jest odkażenie ziemi, które pozwoli nam uniknąć przenoszenia patogenów na następny rok.

Odkażenie gleby jest więc inwestycją w zdrowe i obfite plony w przyszłym sezonie. W przypadku, gdy pozostawimy ziemię po chorych ogórkach bez żadnego przygotowania, to zarodniki grzybów mogą przetrwać tam aż do wiosny i przyczynić się do przyszłych problemów. Choroby zaczną atakować nowe rośliny.

Czytaj również: Zmieszaj z wodą i podlej jukę. Efekt cię zaskoczy

Jak przygotować glebę do odkażania?

Zanim jednak przejdziemy do odkażania gleby, musimy odpowiednio ją przygotować. Wobec tego pierwszym krokiem w całym tym procesie jest uprzątnięcie i usunięcie wszystkich resztek roślinnych, które mogłyby być siedliskiem patogenów.

W tym celu musimy delikatnie zgrabić wszystkie chore rośliny, liście oraz inne pozostałości, oraz pozbyć się ich z ogrodu. Pamiętajmy, by nie kompostować zakażonych roślin. Resztki te najlepiej wyrzucić do bioodpadów.

Odkażanie gleby - jak je wykonać?

Po oczyszczeniu grządki możemy przejść do odkażania ziemi. W tym celu możemy użyć gotowych preparatów, które zakupimy w sklepach ogrodniczych. Przeznaczone są one do zwalczania patogenów. Postępujemy z nimi wedle instrukcji umieszczonej na opakowaniu. Warto zwrócić uwagę także na preparaty naturalne, bezpieczniejsze dla środowiska.

Ewentualnie możemy zastąpić chemiczne środki, np. wywarem z czosnku, który wykazuje działanie przeciwgrzybiczne. Oprócz tego powinniśmy zastosować wapnowanie gleby, ponieważ podnosi ono pH, utrudniając rozwój grzybów.

Po odkażeniu gleby pamiętajmy o nawożeniu. Możemy użyć do tego kompostu lub granulowanego obornika. Nawożenie uzupełnijmy ściółkowaniem, które dodatkowo zabezpieczy ziemię przed wysychaniem i erozją.

Warto również zadbać o uprawy poplonowe, decydując się na rośliny takie jak gorczyca czy łubin. Znacząco poprawią one stan gleby po sezonie ogórkowym i wzbogacą ją o azot oraz poprawią jej strukturę. Po przekwitnięciu tych roślin poplon musimy ściąć oraz przekopać z ziemią.

Zobacz też:

To najlepsza godzina na podlewanie roślin doniczkowych. Będą rosły, jak nigdy

Używasz takiej odżywki do storczyków? Lepiej przestań, zanim je zniszczysz

Zbliża się termin ostatniego koszenia trawy przed zimą. Nie przegap go

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | warzywniak | działka