Te rośliny lubią kwaśną glebę. Sprawdzą się idealnie w twoim ogrodzie
Istnieją rośliny, które najlepiej rosną i rozkwitają w podłożu o kwaśnym odczynie. Wobec tego warto wiedzieć, jakie gatunki wybierać, gdy możemy zapewnić im taką glebę w naszym ogrodzie. Wśród okazów kwasolubnych jest wiele ozdobnych i pięknych roślin. Sprawdź, co dobrze rośnie na kwaśnej ziemi.
Większość roślin, które dobrze znamy, preferuje podłoże o pH zbliżonym do obojętnego. Jednak zdarzają się i okazy, które świetnie rozwijają się w glebie kwaśnej. Wśród tych roślin znajdują się okazy, które wydają owoce, a także takie, które ozdobią nasz ogród swoimi barwnymi kwiatami. Sprawdź, jakie rośliny kwasolubne sadzić na swojej działce.
Gatunki, które należą do roślin kwasolubnych, mogą rosnąć w podłożu o odczynie lekko kwaśnym po skrajnie kwaśny. W przypadku takich roślin pielęgnacja przebiega trochę inaczej niż podczas tradycyjnej uprawy.
Jedną z podstawowych zasad jest to, aby nie stosować nawozów organicznych oraz mineralnych, które podwyższają odczyn gleby. Zamiast tego powinniśmy używać nawozów zakwaszających. Nie bez znaczenia jest także to, jakiej wody używamy do podlewania roślin kwasolubnych. Zaleca się zasilanie okazów deszczówką lub odstaną wodą.
Musimy również wziąć pod uwagę, że wiele roślin kwasolubnych słabo pobiera wodę oraz składniki pokarmowe. Korzenie tych okazów mają słabą zdolność sorpcyjną, więc warto aplikować roślinom szczepionki mikoryzowe. Zabieg ten pozwoli poprawić wzrost, kwitnienie oraz zdrowie i odporność naszych okazów.
Czytaj również: Zasiej raz i ciesz się plonami przez lata. Warzywa wieloletnie, które warto mieć w ogrodzie
Do kwasolubnych roślin zaliczamy wiele różnych gatunków. Są to nie tylko okazy owocujące, ale i krzewy oraz krzewinki. Do najpopularniejszych roślin, lubiących kwaśną glebę zaliczamy:
- Borówki -w tym borówkę amerykańską, borówkę brusznica czy borówkę czarną. Wymagają one gleb kwaśnych i najlepiej czują się w warunkach zbliżonych do naturalnych. Ich owoce często wykorzystywane są do różnego rodzaju deserów oraz przetworów.
- Wrzos pospolity - to krzewina osiągająca 30-40 cm wysokości. Jej niektóre odmiany kwitną od końca sierpnia do listopada. Tradycyjny wrzos zakwita na liliowo, natomiast możliwy jest zakup odmian o żółtej, różowej, czerwonej lub białej barwie. Roślina ta lubi gleby kwaśne i silnie kwaśne o pH 4,5-5,0.
- Żurawina wielkoowocowa - jest to płożąca się krzewinka, która jest bardzo ciekawym urozmaiceniem wrzosowiska. Roślina ta najlepiej czuje się w glebie silnie kwaśnej o pH 3,2-4,5. Jej owoce bardzo często używane są do urozmaicania np. potraw mięsnych.
- Różanecznik - to krzew, który dorasta nawet do 2 m wysokości. Zakwita on od maja do lipca, a jego kwiaty mogą mieć zróżnicowaną barwę. Najlepiej rozwija się w ziemi o pH 4,0-5,0. Roślina ta świetnie wygląda na wrzosowiskach, wysokich rabatach w parkach oraz jako nieformowane żywopłoty.
- Hortensja - to krzew ozdobny wytwarzający duże kwiatostany, które zakwitają od lipca do września. Ich barwa często zależna jest od pH gleby, ponieważ w kwaśnej ziemi, kwiaty zakwitają na niebiesko, a na zasadowej na różowo. Roślina ta doskonale sprawdza się przy tworzeniu rabat, zdobieniu ogrodzeń czy budynków. Hortensja często używana jest także jako kwiat cięty.
Również warto wiedzieć, jakie kwiaty będą dobrze rosły w kwaśnej glebie. Wiele gatunków najpiękniej rozkwita właśnie w takim podłożu. Zaliczamy do nich rośliny, takie jak np. szachownica kostkowata. Jest to bylina cebulowa, która pomimo tego, że nie jest typową rośliną kwasolubną, to dobrze rośnie na lekko kwaśnych podłożach o pH w granicy 6,0. Zakwita od kwietnia do maja i świetnie wygląda na rabatach.
Inną popularną rośliną kwasolubną jest kroplik jednoroczny, który osiąga do 60 cm wysokości. Kwitnie on od lipca do września i ma dzwonkowate kwiaty o biało-różowej lub żółto-różowej barwie. Gatunek ten wykorzystywany jest do uprawy w pojemnikach. Oprócz tego kwiatami, które możemy uprawiać w kwaśnej ziemi, jest modrzewnica, żarnowiec miotlasty, golteria rozesłana czy enkiant dzwonkowaty.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu