Reklama
Reklama

Ta roślina bujnie kwitnie i pachnie wanilią. Pozazdroszczą ci jej wszystkie sąsiadki

Ta roślina bujnie kwitnie. Zachwyca jednak nie tylko spektakularną urodą, ale również waniliowym zapachem. Możesz uprawiać ją w doniczce na balkonie albo posadzić w ogrodzie. Gdy tylko zauważą ją twoje sąsiadki, na pewno same będą chciały ją posadzić. Mowa jest o heliopie peruwiańskim, który z roku na rok jest coraz bardziej popularny.

Heliotrop peruwiański to jednoroczna roślina z rodziny ogórecznikowatych. Mimo egzotycznego pochodzenia świetnie odnajduje się w polskim, umiarkowanym klimacie. Jeżeli ją posadzisz, szybko stanie się gwiazdą twojego ogrodu. 

Przepięknie prezentuje się na rabatach i w doniczce. Nie jest bardzo wymagającym gatunkiem, ale potrzebuje odpowiednich warunków do rozwoju. Aby mogła zaprezentować swoją urodę w pełnej krasie, musisz także włożyć nieco wysiłku w jej pielęgnację.

Może cię zainteresować: Zrób to zaraz po zakupie wrzosów. Będą kwitły aż do przymrozków

Jak wygląda heliotrop peruwiański? Kwitnie aż do jesieni

Heliotrop peruwiański pochodzi z Ameryki Południowej. Zachwyca urodą od maja do końca września.  Największym atutem rośliny są słodko-pachnące waniliowo kolorowe kwiaty w wyrazistych odcieniach fioletu czy niebieskiego, które są zebrane w obfite baldachy. 

Kiedy kwitnie, przyciąga wzrok sąsiadów. Poza głównym sezonem przepięknie prezentują się jednak także same ciemnozielone liście i łodygi. Heliotrop peruwiański może osiągnąć od 20 do 60 cm wysokości. 

Czytaj również: Chcesz, by róże kwitły aż do października? Wystarczy, że wykorzystasz odpadki z kuchni

Jak uprawiać heliotrop peruwiański? O tych kwestiach musisz pamiętać

Zapewnienie odpowiednich warunków już na samym początku to podstawa udanej uprawy heliotropu peruwiańskiego. Roślina powinna rosnąć na jasnym i ciepłym stanowisku, możliwie osłoniętym od wiatru. Idealna będzie ekspozycja południowo wschodnia, ponieważ w takich warunkach czuje się najlepiej. 

Wybierając dla niej miejsce w ogrodzie, weź pod uwagę także podłoże. Powinno być ono żyzne, przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze o pH wynoszącym od 6,6 do 7,3. Nie przesadź w żadną stronę. Gliniastą ziemię wymieszaj z piaskiem, a suchą z kompostem.

Jak pielęgnować heliotrop peruwiański? Podlewanie jest najważniejsze

Podlewanie heliotropów to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, o którym musisz pamiętać. Roślinom należy dostarczać niewielką ilość odstanej wody, ale trzeba robić to regularnie. Nie mocz liści, zawsze wlewaj płyn bezpośrednio pod roślinę (by nie uschła, a jednocześnie nie była narażona na choroby grzybowe).  

W sezonie możesz również zdecydować się na nawożenie heliotropów. Będą wówczas obficie i długo kwitły. Nie musisz kupować specjalnych odżywek mineralnych w sklepach ogrodniczych. 

Nawóz ze skórek bananów sprawdzi się idealnie. Aby go przygotować, zalej 5 skórek owocu 5 litrami wody i odstaw na 2-3 dni w ciemne i chłodne miejsce. Podlewaj roślinę co 2 tygodnie.

Zobacz też:

Obierasz ten owoc? Zamiast wyrzucić do kosza, włóż skórkę do doniczki ze skrzydłokwiatem

To już ostatni moment na sadzenie hortensji. Nie przegap terminu i pamiętaj o tych zasadach

Szukasz rośliny, która zakwitnie mimo śniegu i mrozu? Koniecznie posadź ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin | pielęgnacja roślin | działka