Ta roślina ogrodowa kwitnie nocą. Do tego obłędnie pachnie
Szukając wyjątkowych i niezwykłych roślin do swojego ogrodu, warto zwrócić uwagę na dziwaczka jalapa. Jest to nietypowy okaz, który zakwita późnym latem, a kielichy jego kwiatów otwierają się dopiero wieczorem i zamykają o poranku. W dodatku jest to barwna i aromatyczna roślina. Sprawdź, jak ją pielęgnować.
Dziwaczek jalapa nazywany jest także czterotwarzowym kwiatem lub czwartą godziną (The four o'clock flower). Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, a jej kwiatostany wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale i tym, że otwierają się dopiero na noc. Co więcej, jest to roślina dość łatwa w uprawie. Podpowiadamy, jak pielęgnować dziwaczka jalapa.
Dziwaczek jalapa jest rośliną, która osiąga wysokość od 60 do 100 cm. Ma rozgałęziony pokrój i wiele pędów, tworzących gęste kępy. Liście tego okazu są sercowate lub owalne i mają intensywną, ciemnozieloną barwę. Dodatkowo są gładkie i lekko błyszczące. Kwiaty dziwaczka jalapa są lejkowate i mają średnicę około 5 cm.
Tym, co wyróżnia tę roślinę, jest jej różnorodność barw. Kwiaty dziwaczka mogą być żółte, białe, czerwone, pomarańczowe, a nawet i wielobarwne. Ciekawostką jest także fakt, że na jednej roślinie mogą występować kwiaty o różnych kolorach.
W przypadku dziwaczka jalapa jego kwiaty otwierają się dopiero późnym popołudniem lub wieczorem. Pozostają one otwarte przez cała noc, zamykając się wraz z nadejściem dnia. Co ciekawe, w 2005 roku badacze hiszpańscy odkryli, że płatki kwiatów dziwaczka, wykazują właściwości fluorescencyjne. Zjawisko to możemy zaobserwować w świetle ultrafioletowym.
Kolejną zaletą kwiatów dziwaczka jest ich zapach. Jest on intensywny i słodki, a wyczuć możemy go głównie nocą. Po przekwitnięciu roślina tworzy małe, czarne, jednokomorowe owoce zawierające jedno nasiono.
Czytaj również: Zrób to z ziemią po ogórkach. Uprawy poplonowe będą bezpieczne
Dziwaczek jalapa zakwita od czerwca do października. Z racji wspomnianego już otwierania kwiatów wieczorem i pozostawiania ich rozwiniętych przez całą noc, określany jest on jako roślina nocna. W związku z tym przyciąga ona nocne owady zapylające, takie jak np. ćmy.
Warto również wiedzieć, że dziwaczek kwitnie bardzo obficie, a poszczególne kwiaty, wciąż są zastępowane nowymi, dzięki czemu roślina wygląda efektownie przez wiele tygodni. Dodatkowo jeśli zadbamy o regularne usuwanie przekwitłych kwiatów, to możemy przedłużyć okres kwitnienia dziwaczka.
Dziwaczek jalapa w Polsce uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje on konkretnych warunków, które wpływają na jego kwitnienie.
Przede wszystkim dziwaczek powinien być usytuowany na miejscu dobrze nasłonecznionym, ponieważ dostęp rośliny do światła znacząco wpływa na intensywność koloru kwiatów, a także i na ogólny stan rośliny. Oprócz tego dziwaczek jalapa powinien być umieszczany w glebie przepuszczalnej, żyznej o pH 6,0-7,5.
Bardzo ważne jest również regularne podlewanie rośliny, szczególnie w okresie letnich upałów. Gleba powinna być stale lekko wilgotna, ale nie podmokła. Dodatkowo warto zadbać o regularne nawożenie dziwaczka jalapa. Najlepiej używać do tego nawozów wieloskładnikowych, obfitujących w fosfor i potas, stosując je co 2-3 tygodnie w okresie wegetacji.
Zobacz też:
Zapomnij o odświeżaczach powietrza. Wystarczy, że postawisz w łazience te rośliny
Kupujesz wrzosy? Zwróć uwagę na te rzeczy, jeśli nie chcesz, żeby uschły