Reklama
Reklama

Możesz podlewać rośliny dwa razy rzadziej. Wystarczy, że wrzucisz to do doniczki

Hydrożel ogrodniczy to produkt, który charakteryzuje się rewelacyjnymi zdolnościami do pochłaniania wody. Jest jednak w stanie również oddać ją do podłoża w razie potrzeby. Nie wszyscy znają ten środek i jego możliwości, a jest warty wykorzystania w uprawie roślin, w tym na przykład hortensji. Co warto o nim wiedzieć?

Kto marzy o bujnie kwitnących, dobrze nawodnionych roślinach, powinien zainteresować się prostym dodatkiem, umożliwiającym zdecydowanie rzadsze ich podlewanie. Hydrożel to preparat, który rewelacyjnie sprawdza się zwłaszcza przy uprawie hortensji. Czym jest i jak działa? 

Hydrożel ogrodniczy — czym jest i jak działa?

Hydrożel jest preparatem, posiadającym zdolność do pochłaniania i magazynowania wody w glebie. Jego użycie w doniczce z roślinami sprawia, że ziemia przez dłuższy czas pozostaje wilgotna, pozwalając tym samym na rzadsze podlewanie. Gdy podlejemy roślinę lub gdy na ziemię spadnie deszcz, granulki hydrożelu pochłoną wilgoć i zaczną ją stopniowo oddawać do gleby, gdy ta będzie wysychać. Dzięki temu rośliny będą miały stały dostęp do wilgoci, co oczywiście wpłynie korzystnie na ich stan i rozwój.

Każda roślina potrzebuje odpowiedniej ilości wody. Hydrożel sprawdzi się zaś zwłaszcza w przypadku tych roślin, które wymagają gleby o stałej wilgotności. To doskonałe rozwiązanie również dla osób zapracowanych, które nie mają czasu regularnie podlewać upraw.

Czytaj też: Liście draceny żółkną? Nie zwlekaj, wlej to do doniczki 

Hydrożel ogrodniczy w uprawie hortensji. Jak go stosować?

Hydrożel ogrodniczy ma wiele zalet. Dzięki niemu można rzadziej podlewać rośliny, które jednocześnie długo będą właściwie nawodnione. Oszczędzamy własny czas i wodę, a jednocześnie możemy zapewnić sobie bujne kwitnienie roślin takich jak hortensje. Rośliny są chronione przed przesuszeniem, co jest niezwykle istotne zwłaszcza w okresie suszy.

Hydrożel sprzyja też poprawie struktury gleby, napowietrzając ją. Przekłada się to zaś na zdrowszy wzrost korzeni. Warto wiedzieć, że dzięki niemu oszczędzamy również nawozy, gdyż hydrożel zatrzymuje w sobie składniki odżywcze, które rośliny następnie lepiej przyswajają.

Uprawa hortensji i wielu innych roślin dzięki użyciu hydrożelu będzie o wiele prostsza. Jego stosowanie jest zaś bardzo łatwe. Jeszcze przed posadzeniem hortensji powinniśmy wymieszać granulki hydrożelu z ziemią w doniczce, wykorzystując około 1,2 g produktu na 1 litr ziemi. Aby aktywować hydrożel, po posadzeniu roślin należy je podlać. Dzięki niemu ziemia pozostanie dłużej wilgotna, a hortensje będą miały stały dostęp do wody.

Zobacz też:

Planujesz przesadzanie drzewek owocowych? Ogrodnik wskazuje termin

Kasztanowiec w ogrodzie marnieje? W ten sposób możesz go uratować

To bardzo ważny termin dla piwonii. Jeśli go przegapisz, przestanie kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | podlewanie | uprawa roślin