Reklama
Reklama

Liście draceny żółkną? Nie zwlekaj, wlej to do doniczki

Dracena to popularna roślina doniczkowa, ceniona z uwagi na urokliwy wygląd oraz zdolności do oczyszczania powietrza. Co zrobić, gdy liście draceny żółkną? Podpowiadamy, jak uprawiać roślinę w domu i jak przywrócić jej piękny wygląd.

Dracena to rodzaj roślin z rodziny szparagowatych, które występują w subtropikalnych i tropikalnych rejonach Afryki, Azji, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej, Australii, a także na Wyspach Kanaryjskich. Dracena to popularna roślina doniczkowa, występująca w licznych odmianach. 

Jej wielką zaletą są niezbyt duże wymagania uprawowe, dzięki czemu mogą ją z powodzeniem pielęgnować również początkujący ogrodnicy. Co jednak zrobić, gdy liście draceny żółkną? Podpowiadamy.

Uprawa draceny. Jak pielęgnować roślinę?

Dracena to urokliwa roślina, chętnie uprawiana w domach i mieszkaniach. Nie wszyscy wiedzą, że wykazuje zdolność do oczyszczania powietrza w pomieszczeniu. Warto więc ustawić ją w sypialni czy salonie i cieszyć się jej dekoracyjnymi liśćmi.

Uwielbia wilgotne powietrze i jest światłolubna. Powinno to być jednak światło rozproszone. Trzeba zapewnić jej temperaturę 18-25 stopni Celsjusza latem i co najmniej 15 stopni Celsjusza zimą. Dracena preferuje też żyzne i próchnicze podłoże.

Jeśli chodzi o podlewanie, draceny wymagają sporej ilości wody wiosną i latem oraz oszczędnego podlewania jesienią i zimą. Nie można przelewać roślin, jednak zbyt mała ilość wody spowoduje opadanie liści rośliny. 

Czytaj też: Chcesz, by róże kwitły aż do października? Wystarczy, że wykorzystasz odpadki z kuchni 

Domowa odżywka do draceny? Użyj pokrzywy

Dracena uchodzi za roślinę niezbyt wymagającą w uprawie. Jak jednak każda roślina, ma swoje preferencje i wymagania. Jeśli nie będziemy jej właściwie pielęgnować, może stopniowo tracić swój urok — jej liście mogą na przykład zżółknąć. Żółte liście draceny oznaczają, że roślina potrzebuje odżywienia. Na szczęście rewelacyjną odżywkę jesteśmy w stanie wykonać sami, wykorzystując do tego pokrzywę.

Dwie torebki z pokrzywą zaparzamy w zwyczajny sposób, a po upływie około doby wystudzonym naparem podlewamy dracenę. Aby roślina rzeczywiście się odżywiła, czynność należy powtarzać przynajmniej raz na trzy tygodnie. Stan draceny powinien w niedługim czasie znacznie się poprawić. 

Zobacz też:

Jest ładniejszy i rośnie znacznie szybciej, niż tuje. Bez problemu uciekniesz przed wzrokiem sąsiadów

Polacy chętnie go sadzą, bo bajecznie kwitnie. Jest jednak niebezpieczny

Te kwiaty sadzimy już niedługo. Nie przegap terminu, jeśli chcesz mieć kolorowy ogród

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin