Reklama
Reklama

Jest piękna, lecz kapryśna. Sprawdź, jak uprawiać kalanchoe

Kalanchoe Blossfelda to popularna roślina ozdobna, chętnie wybierana do domów i mieszkań. Jest sukulentem, wymagającym przede wszystkim dużej ilości światła i właściwej temperatury uprawy. Za odpowiednią pielęgnację odwdzięczy się urodziwymi kwiatami, które będą urokliwą ozdobą pomieszczenia. Jak uprawiać kalanchoe i dlaczego warto?

Kalanchoe to roślina znana również jako żyworódka czy płodnolist. Należy do rodziny gruboszowatych i występuje naturalnie w południowej Azji i w Afryce. 

Kalanchoe została jednak rozprzestrzeniona na wszystkich kontynentach, gdzie można ją znaleźć w strefie międzyzwrotnikowej. Jest chętnie uprawiana jako roślina ozdobna — Kalanchoe Blossfelda to jedna z najpopularniejszych kwitnących roślin doniczkowych. Jak ją pielęgnować? 

Kalanchoe Blossfelda — charakterystyka rośliny. Jak wygląda kalanchoe?

Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana) to popularna roślina doniczkowa, będąca rośliną dnia krótkiego. Oznacza to, że kwitnie wówczas, gdy dzień ma mniej niż 10 godzin. W Polsce kwitnienie kalanchoe przypada więc na miesiące zimowe (listopad-luty), choć kwitnące egzemplarze można nabyć w sklepach przez cały rok. 

Kalanchoe to sukulent liściowy o dekoracyjnych kwiatach, które mogą być białe, żółte, łososiowe, pomarańczowe lub czerwone. Różnią się między sobą nie tylko barwą, ale i jej odcieniem. Warto wiedzieć, że nie pachną, ale z pewnością cieszą oczy swoim pięknem. Liście rośliny są ciemnozielone i mięsiste, o ząbkowanym brzegu.

Kupując kwiaty, warto zwrócić uwagę, by tylko połowa z nich była całkowicie wybarwiona i rozwinięta. Zwracajmy również uwagę na ewentualne plamy na liściach. Mogą one oznaczać, że kalanchoe została zaatakowana przez mączniaka. 

Czytaj też: Nie wiesz, jakie wrzosy wybrać do ogrodu? Ta odmiana sprawdzi się najlepiej 

Uprawa kalanchoe. Jak pielęgnować roślinę?

Kalanchoe to roślina raczej łatwa w uprawie. Najważniejsze, by zapewnić jej dużą ilość światła słonecznego. Najlepsze stanowisko dla niej to parapet okna wychodzącego na południe. Aby jednak latem intensywne słońce nie poparzyło jej liści, roślinę należy ustawić w miejscu osłoniętym przed bezpośrednim słońcem w godzinach południowych. Latem maksymalna temperatura uprawy kalanchoe to 27 stopni Celsjusza. Zimą najlepiej utrzymywać temperaturę 10-15 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o podlewanie kalanchoe, należy to robić, gdy ziemia w doniczce dobrze wyschnie. Zwykle dzieje się to nie częściej niż 10-14 dni zimą i co około 6 dni latem. Nadmiar wody jest dla rośliny szkodliwy. Kalanchoe nie lubi też zraszania. Zakurzone liście przecieramy po prostu wilgotną szmatką. Z kolei najlepszym sposobem na zbyt suche powietrze jest wstawienie doniczki kalanchoe do większej, którą wypełniamy wilgotnym torfem. 

W pielęgnacji bardzo ważne jest też nawożenie kalanchoe. W okresie wzrostu i kwitnienia najlepiej wzmacniać roślinę gotowym nawozem przeznaczonym dla kwitnących roślin doniczkowych. Warto również pamiętać o uszczykiwaniu wierzchołków pędów. To istotny zabieg pielęgnacyjny, wykonywany w maju, którego celem jest gęstsze rozkrzewienie rośliny i zapewnienie jej obfitego kwitnienia w kolejnym sezonie.

Zobacz też:

Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną

Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

INTERIA.PL