Reklama
Reklama

Żółte plamy na toalecie spędzają ci sen z powiek? Tak pozbędziesz się ich na dobre

Czysta i zadbana łazienka to wizytówka naszego domu. Jednak nie zawsze mocne środki czyszczące ze sklepu pomogą nam się pozbyć wszystkich zabrudzeń. Tak jest w przypadku nieestetycznych żółtych plam na desce sedesowej. Są one częstym problemem, którego nie usuną tradycyjne produkty. Podpowiadamy, jak za pomocą domowych sposobów pozbyć się uporczywych, żółtych zabrudzeń.

Często zdarza się, że po kilku miesiącach używania, deska sedesowa zaczyna żółknąć i można na niej dostrzec plamy. Jednak próba wyczyszczenia tego sklepowymi produktami może skończyć się jedynie pogorszeniem jej stanu. Warto więc wypróbować domowe metody, które są skuteczne, tanie i proste.

Dlaczego na desce sedesowej pojawiają się żółte plamy?

Deska sedesowa po pewnym czasie od zakupu zaczyna żółknąć i pojawiają się na niej nieestetyczne plamy. Może to być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Najczęściej przyczyną są osadzające się resztki moczu, zalążki pleśni lub opary z używanych do czyszczenia preparatów chemicznych.

Oprócz tego obecna w toalecie wilgoć sprzyja rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. Dochodzi do tego również osadzający się kamień i brud, zwłaszcza gdy jest to toaleta rzadziej używana lub niesystematycznie czyszczona.

Niejednokrotnie także niektóre z chemikaliów stosowanych do czyszczenia toalet przyczyniają się do występowania żółtych plam oraz w sposób niewidoczny uszkadzają powierzchnię, co sprzyja przywieraniu brudu oraz rozwojowi bakterii. Wobec tego regularne sprzątanie i osuszanie toalety może pomóc w zapobieganiu pojawianiu się żółtych plam.

Czytaj również: Kamień na kranie? Weź ten owoc i zostaw w łazience na noc, a bateria będzie błyszczeć, jak nowa

Jak pozbyć się żółtych plam za pomocą domowych metod?

W przypadku, gdy jednak nie zapobiegaliśmy żółknięciu deski i plamy są już na niej obecne, powinniśmy sięgnąć po domowe metody ich usuwania, aby nie pogarszać stanu deski poprzez stosowanie mocnych chemikaliów.

Pierwszym sposobem jest zrobienie kompresu z octu. To tania i prosta metoda, dzięki której plamy szybko znikną. Wystarczy, że wymieszamy ciepłą wodę oraz ocet w proporcji 1:1 lub dla delikatniejszych tworzyw powinniśmy zmieszać 1 część octu na 2 części wody. Następnie namaczamy w miksturze ręczniki papierowe i wykładamy nimi miejsca, w których są największe zabrudzenia. Po upływie 30 minut ściągamy je i myjemy deskę mydłem.

Kolejną sprawdzoną metodą jest zrobienie własnej pasty sodowej z kwaskiem cytrynowym. Mieszamy ze sobą oba te składniki, dodając nieco wody, aby uzyskać gęstą papkę. Następnie rozprowadzamy pastę kolistymi ruchami po desce. Możemy nakładać ją starą szczotką do zębów lub gąbką. Po chwili zmywamy letnią wodą i gotowe.       

Pamiętajmy jednak, aby podczas stosowania domowych środków do czyszczenia używać rękawic ochronnych i zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, unikając nadmiernego działania drażniących oparów.

Zobacz też:

Dodaj do kawy i zmiksuj. Skutecznie budzi i dodaje energii

​Nie wyrzucaj butelki po keczupie. Wykorzystaj ją do smażenia naleśników

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby | czyszczenie