Jak czyścisz ściereczki i gąbki do sprzątania? Wymocz je w tym, a posłużą ci przez lata
Większość osób nie potrafi prawidłowo czyścić mopów, ściereczek czy gąbek do sprzątania. Odpowiednio pielęgnowane mogą jednak służyć ci przez lata. Sprawdź, w czym warto je wymoczyć, aby przez długi czas zachowały świeżość, a sporo zaoszczędzisz na zakupach. Twoje akcesoria do sprzątania będą czyste i pachnące.
Czyszczenie akcesoriów do sprzątania jest tak samo ważne, jak utrzymanie porządku w całym mieszkaniu. Wiele osób o zapomina, że trzeba robić to regularnie, bo przecież to siedliska brudu, kurzu i bakterii.
Po każdym należy je dokładnie umyć. Tylko, jak wyczyścić szczotkę do toalety, zmiotkę czy mopa, jak gumowe rękawiczki, a jak ścierki z mikrofibry czy gąbeczki? Wybór metody powinien być dopasowany do konkretnych rzeczy. W ten sposób maksymalnie wydłużysz ich żywotność!
Ściereczki z mikrofibry mogą posłużyć ci przez lata, ale musisz regularnie je czyścić. Wiele osób popełnia błąd, wrzucając produkt do prania wraz z ręcznikami i tkaninami z bawełny, przez co te szybciej niszczeją.
Jeśli decydujesz się odświeżać je w ten sposób, pierz je osobno, bez użycia płynów do zmiękczania tkanin czy wybielacza (ewentualnie można dodać go odrobinę). Zamiast nich do prania ściereczek z mikrofibry możesz wykorzystać domową mieszankę, złożoną z 1 małej szklanki białego octu i 1 łyżeczki płynu do mycia naczyń. Usuną zarazki, a nie zniszczą materiału.
Może cię zainteresować: Będziesz mieć lustra bez smug na Wielkanoc. Zamiast ręcznika papierowego użyj tego, a będą lśniły jak diamenty
Kuchennej gąbki do sprzątania nie musisz wymieniać po każdym użyciu. Posłużą ci dłużej, jeśli nauczysz się je prawidłowo czyścić wraz z naczyniami znajdującymi się w zmywarce.
Połóż ją na górnej półce urządzenia i włącz je, a "wypierze się", gdy to będzie pracować. Ten trik może wydawać się nieco dziwny, ale jego skuteczność potwierdził m.in. właściciel firmy "ChicProClean" Carlos Soto w rozmowie z "The Washington Post". Być może warto więc spróbować.
Pamiętaj, że kuchenne akcesoria to nie tylko gąbki, ale również twarde szczotki do szorowania butelek oraz gumowe rękawice, które chronią nasze ręce przed wilgocią i bakteriami.
Je również możesz łatwo odświeżyć. Szczotki możesz umyć w wannie lub w pralce za pomocą wody i detergentu. Z rękawicami sprawa jest jeszcze prostsza. Po prostu załóż je na dłonie, na gumową powierzchnię wylej odrobinę mydła lub płynu do mycia naczyń i zacznij je lekko pocierać tak samo, jakbyś myła ręce.
Czytaj również: Po myciu na oknach pojawiają się smugi? Wypoleruj je tym, a teściowa pozazdrości ci lśniących szyb
Inną taktykę warto zastosować przy czyszczeniu szczotki do toalety. Szybko, skutecznie i... bez dotykania zrobisz to, tuż po umyciu muszli. Po prostu przytrzymaj szczotkę nad "skorupką", domknij klapę i kilka razy spuść wodę. Po wszystkim możesz również spryskać ją preparatem dezynfekującym.
A na sam koniec krótka instrukcja czyszczenia mopa do mycia podłogi. Na pewno dobrze wiesz, że włosie z tradycyjnej zmiotki po sprzątaniu można oczyścić papierowym ręcznikiem.
W przypadku mopa, którym myjesz płytki i panele na mokro, sytuacja jest jednak zgoła inna. Jeśli głowica jest odłączana, możesz go wyprać, ale co, jeżeli jest tam zamontowana na stałe? W takiej sytuacji mopa najłatwiej wyczyścisz w wannie lub pod prysznicem.
Aby jednak nie pobrudzić całej łazienki, najpierw przez 20 minut wypłucz go w wiadrze z czystą gorącą wodą i płynem do mycia naczyń. Po upływie tego czasu wyciśnij go, opłucz czystą wodą i jeszcze raz wyciśnij. Będzie czyściutki, jakbyś dopiero co kupiła go w sklepie.
Zobacz też:
Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle