Reklama
Reklama

Ten sposób na umycie mopa zdradziła mi koleżanka. Po 10 minutach lśni i pachnie jak kwiecista łąka

Czysty mop do mycia podłogi to podstawa. Jeżeli do jej wyczyszczenia użyjesz brudnej końcówki, tylko rozniesiesz zanieczyszczenia oraz nieprzyjemny zapach po całym mieszkaniu. Najlepiej więc odświeżać ją po każdym użyciu, stosując domowy trik na czyszczenie mopa, który zdradziła mi koleżanka. Po prostu zmieszaj dwa składniki z kuchennej szafki i dokładnie wymocz w nich mopa, a po 10 minutach znów będzie czysty i pachnący.

Jeżeli chcesz mieć czystą podłogę w mieszkaniu, nigdy nie powinnaś myć jej brudnym mopem. To siedlisko brudu i bakterii, które w ten sposób jedynie roznosisz po mieszkaniu, wraz z zapachem nieprzyjemnej stęchlizny i wilgoci. Gruntowne porządki zawsze zaczynaj więc od dokładnego wyczyszczenia swojego sprzętu do sprzątania. Na pewno nieraz słyszałaś o tym, że najprostszą metodą na odświeżenie mopa, jest upranie go w pralce. 

To niezły pomysł, ale o wiele łatwiejszy i szybszy trik na jego wyczyszczenie zdradziła mi koleżanka. Po 10 minutach znów jest świeży i pachnący jak kwiecista łąka. Wygląda jak nowy, a co najważniejsze, nie pozostawia żadnych smug podczas mycia podłogi.

Domowy sposób na umycie brudnego mopa. Po 10 minutach będzie lśnił i pachniał jak łąka

Istnieje prosty i szybki domowy sposób na odnowienie mopa, który przywróci mu świeżość i piękny zapach. Jeżeli chcesz go zastosować, wyciągnij z kuchennej szafki dwie szklanki, sól spożywczą i sodę oczyszczoną. Do połowy każdego naczynia wsyp po jednym z tych produktów tak, by ich proporcje były mniej więcej równe. Zmieszaj oba składniki, posyp nimi brudną końcówkę z mopa i pozostaw go tak na 10 minut, aby mieszanina miała czas wyżreć brud z włókien brudnej końcówki mopka.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ później warto jeszcze umyć mopa w ciepłej wodzie wraz z dwoma łyżeczkami płynu do naczyń i 20 kroplami lawendowego olejku eterycznego, który nada mu pięknego zapachu. Po takim "spa" na pewno nie będziesz dłużej wstydził się za wygląd swojego sprzętu do mycia podłogi.

Mopa możesz również wyprać, ale pamiętaj o tych zasadach

Jeżeli masz w domu mopa z wymienną końcówką, możesz ją również wyprać w pralce. Niektóre ściereczki do czyszczenia podłogi zaleca się nawet uprać jeszcze przed pierwszym użyciem (nie dotyczy to jednak mopów akrylowych). Podczas takiego prania bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury, która powinna wynosić dokładnie 95 stopni Celsjusza, ponieważ poprawia to chłonność włókien. 

Aby mieć pewność, że mop nie zniszczy się, przed włożeniem do pralki zaleca się, ułożyć go do siatki piorącej. Wcześniej też dobrze będzie otrzepać końcówkę z osadzonego na włóknach piasku i brudu po to, by nie uszkodzić pralki. Pamiętaj o tym, aby do prania ściereczek z mikrofibry nie używać środków zmiękczających, a po upraniu dokładnie osuszyć mopa w suszarce bębnowej lub pozostawić do wyschnięcia w suchym miejscu. Dzięki temu na pewno nie rozwinie się w nim pleśń.

Może cię zainteresować: Tak szybko usuniesz plamy z materaca, poduszek i kołder. Wystarczą 2 składniki z kuchni

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | sprzątanie