Reklama
Reklama

Za kilka dni święta, a twoje firanki poszarzały? Wykorzystaj sposób mojej babci, a będą śnieżnobiałe

Wielkanoc coraz bliżej, dlatego to już ostatni moment, aby zabrać się za przedświąteczne porządki. Na liście rzeczy do zrobienia z pewnością jest umycie okien i wypranie firanek. Co w przypadku, jeśli te są poszarzałe? Spokojnie, nie trzeba kupować od razu nowych. Wystarczy sięgnąć po sprawdzony sposób, który poradzi sobie z szarymi firankami. Korzystały z niego już nasze babcie. Podpowiadamy więc, co należy zrobić.  

Porządki przed świętami wielkanocnym to również wiosenne ogarnianie domu. Na szczególną uwagę zasługują okna. Jeśli te są już umyte, warto zadbać o to, aby zawisły na nich śnieżnobiałe firanki. Można je wybielić domowymi sposobami. Jest to proste, tanie i niezwykle skuteczne rozwiązanie. 

Jak zadbać o firanki?  

Firanki to nieodłączny element większości wnętrz. Z pewnością są dekoracją, ale także swego rodzaju barierą pomiędzy wnętrzem, a zewnętrznym otoczeniem. Osiada na nich wiele zanieczyszczeń, tych napływających przez otwarte okno, ale również takich jak kurz czy dym.  

Wobec tego często stają się zżółkłe lub szare, przez co nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Wiosenne porządki przed świętami wielkanocnymi to idealny czas na zadbanie o czyste okna bez smug oraz śnieżnobiałe firanki. Zwłaszcza że można to zrobić sprawdzonymi sposobami.  

Nie trzeba od razu kupować nowych firanek lub sięgać po środki chemiczne ze sklepu. Wystarczy zastosować babcine triki, aby znów cieszyć się z atrakcyjnie białych firanek. Przedświąteczny czas to dobry moment na wiosenne porządki i czyszczenie okien.  

Przeczytaj także: Wymocz w tym obrus na święta. Będzie śnieżnobiały dzięki 1 składnikowi z lodówki

Babciny sposób na śnieżnobiałe firanki  

Wśród licznych domowych sposobów na śnieżnobiałe firanki za najskuteczniejsze uznaje się te z użyciem kwasku cytrynowego czy sody oczyszczonej. Jest ona nieoceniona w wielu sytuacjach i świetnie poradzi sobie również z przywróceniem bieli tkaninom. To niezastąpiony “babciny sposób". 

Najważniejsze, aby wiedzieć, czy nasze firanki można potraktować wrzątkiem. Jeśli tak, postaw garnek na palniku i zdjęte z okna firanki zalej w nim wodą. Gdy ta się trochę podgrzeje, dodaj sodę oczyszczoną i mieszaj, aż się rozpuści. Należy zachować odpowiednie proporcje, czyli jedna szklanka sody na trzy litry wody.  

W tak przygotowanym roztworze wygotuj firanki na małym ogniu przez około 40 minut, co jakiś czas mieszając. Po upływie określonego czasu przepłukuj je wodą, ponownie zalej i powtórz jeszcze raz cały proces.  

Tak wygotowane firanki wypłucz ręcznie lub włóż do pralki, załączając krótki program. Po takim zastosowaniu sody oczyszczonej firanki zyskają śnieżnobiały kolor. Sposób ten sprawdzi się również na ściereczkach kuchennych czy białych koszulach.   

Zobacz też:

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | sprzątanie