Reklama
Reklama

Zmywarka nie domywa naczyń? Zmień jeden nawyk, a będą lśniły, jak nowe

Zmywarka to urządzenie, które pozwala nam nie tylko zaoszczędzić czas, ale i pieniądze, ponieważ zużywa mniej wody niż podczas zwykłego ręcznego zmywania. Jednak maszyna przestaje być oszczędna, gdy wyciągamy z niej brudne naczynia, które i tak musimy ręcznie umyć. Jak temu zapobiec? Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny tego, że zmywarka nie domywa naczyń.

Czasem zdarza się, że zmywarka nie działa tak, jak powinna. Po cyklu mycia wyciągamy naczynia i widzimy, że pozostał na nich brud, a z urządzenia wydobywa się niemiły zapach. Przyczyn tego może być wiele, jednak najczęściej wynika to z jednego podstawowego błędu.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Jeżeli jesteśmy posiadaczami zmywarki, to może zdarzyć, że się po pełnym cyklu mycia z urządzenia wyciągniemy niedomyte naczynia. Przyczyn tego problemu może być wiele. Niejednokrotnie wynika to z zapchanych spryskiwaczy rozprowadzających wodę lub z uszkodzonej grzałki czy pompy. Są to usterki, które wymagają interwencji specjalisty.

Jednak zanim zdecydujemy się po niego zadzwonić, powinniśmy najpierw sprawdzić, w jakim stanie jest filtr. W przypadku, gdy nie dbamy o jego regularne opróżnianie i dezynfekowanie, to właśnie on może być przyczyną naszego problemu.

Czytaj również: Ramy okna pożółkły? Zrób prosty, domowy środek, a znów będą nieskazitelnie białe

Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę i filtr?

Filtr wymaga naszej szczególnej uwagi, jeśli chcemy, by urządzenie prawidłowo działało i domywało nasze naczynia. Pierwszą oznaką, że zaniedbaliśmy tę kwestię, będzie nieprzyjemny zapach ze zmywarki. Powstaje on na skutek zalegających w filtrze resztek jedzenia. Powodują one również, że filtr powoli się zatyka, co wpływa bezpośrednio na pracę zmywarki.

Wobec tego powinniśmy co najmniej raz w tygodniu opróżniać filtr i dokładnie go czyścić. Czynność tę rozpoczynamy od usunięcia z niego resztek jedzenia. Następnie odkręcamy koszyczek i całość płuczemy pod wodą.

Kolejnym krokiem jest pozbycie się osadu oraz odkażanie. W tym celu wlewamy szklankę octu i zalewamy ją letnią wodą. Mieszankę pozostawiamy na 20 minut. Po tym czasie opłukujemy wszystko bardzo dokładnie i szorujemy np. starą szczoteczką do zębów.

Po włożeniu filtru do urządzenia bierzemy się za czyszczenie całej zmywarki. Należy przetrzeć ją gąbką nasączoną w wodzie z dodatkiem octu. Następnie wkładamy kapsułkę do zmywarki i włączamy program do czyszczenia. W przypadku, gdy takiego nie posiadamy, włączamy po prostu najkrótszy tryb.

Jaki błąd sprawia, że zmywarka nie domywa naczyń?

Oprócz braku odpowiedniej pielęgnacji urządzenia kolejnym często popełnianym błędem jest wkładanie do zmywarki zbyt dużej ilości naczyń.

Korzystając z niej, musimy pamiętać, że każda zmywarka przeznaczona jest do umycia określonej liczby naczyń. Wobec tego, jeśli do maszyny przeznaczonej na 10 kompletów, włożymy ich np. 15, to mogą być one niedokładnie umyte. Wynika to z tego, że naczynia opierają się jedno o drugie i woda nie ma szans dostać się do każdego z nich.

Zobacz też:

Polacy zbierają te grzyby na potęgę, choć są trujące. Wkrótce zacznie się na nie sezon

Nie masz czasu na aktywność fizyczną? Dzięki tym ekspresowym ćwiczeniom utrzymasz formę

Woda przestanie zbierać się w lodówce. Wystarczy, że poznasz przyczynę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | triki