Reklama
Reklama

Tych rzeczy nigdy nie wkładaj do zmywarki. Będą bezużyteczne

W natłoku codziennych obowiązków mamy coraz mniej czasu nawet na odpoczynek. Trudno się dziwić, że korzystamy z każdego możliwego sposobu, by ułatwić sobie życie. Zmywarka to urządzenie mechaniczne, zaprojektowane specjalnie do mycia naczyń, sztućców i innych przedmiotów, służących do przygotowywania potraw. Okazuje się jednak, że nie wszystko może do niej trafiać. Dowiedz się, jakich rzeczy nigdy nie wkładać do zmywarki, by ich nie uszkodzić.

Popularna tiktokerka Paulina Czajka (paulina.czajka_) na swoim profilu na Tik Toku dzieli się z internautami radami dotyczącymi codzienności. Doradza jak używać pewnych rzeczy, czego nie używać i jak ułatwić niektóre czynności. W swoim filmiku zaprezentowała między innymi produkty, których nie powinno się myć w zmywarce do naczyń. O jakie przedmioty chodzi i dlaczego powinniśmy tego unikać?

Zmywarka do naczyń. Kiedy ją wymyślono?

Zmywarki to urządzenia służące do mycia naczyń, sztućców i wielu innych przedmiotów kuchennych. Pierwszą zmywarkę o konstrukcji takiej jak obecnie zbudował brytyjski inżynier, William Howard Livens w roku 1924. Warto jednak wiedzieć, że pierwszą zmywarkę do naczyń — początkowo napędzaną ręcznie, a w kolejnych modelach przez silnik parowy — skonstruowała wiele lat wcześniej Josephine Cochrane z pomocą mechanika George’a Buttersa. Pierwsza zmywarka do naczyń została opatentowana w roku 1886.

Dziś wiele osób nie wyobraża sobie gospodarstwa domowego bez podobnego urządzenia, które jest ogromnie pomocne. Nie wszystkie rzeczy powinniśmy jednak zmywać w zmywarce.

Przeczytaj też: Domowy wybielacz za grosze. Koszule będą białe jak nigdy 

Jakich rzeczy nie wolno myć w zmywarce?

Zmywarka jest w stanie dokładnie wyczyścić wiele rzeczy, jednak zaprojektowano ją do mycia naczyń i sztućców. Chociaż istnieją produkty, które również można w niej skutecznie wyczyścić, w niektórych przypadkach nie powinniśmy tego robić, aby ich nie uszkodzić. O jakich przedmiotach mowa?

  • Drewniane akcesoria kuchenne i deski - nie powinny trafić do zmywarki, ponieważ wilgoć może na nie negatywnie wpłynąć. Mogą się odkształcać i zacząć pękać.
  • Termosy i kubki termiczne - wysoka temperatura uszkadza uszczelki, więc po myciu w zmywarce termosy i kubki termiczne mogą stracić swoją przydatność. Nie będą już w stanie skutecznie utrzymywać wysokiej temperatury napojów.
  • Pojemniki do przechowywania z plastiku - naczynia z tworzyw sztucznych mogą ulec odkształceniu, a nawet zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury.
  • Ręcznie malowane kubki, talerze i inne naczynia - pięknie się prezentują i są wyjątkowe, jednak ręcznie malowane naczynia stracą cały swój czar po myciu w zmywarce. Farby użyte do ich malowania mogą zblaknąć, a nawet całkiem się zmyć.
  • Noże - nie wszyscy wiedzą, że mycie noży w zmywarce może spowodować ich stępienie. Noży lepiej nie pozostawiać również przez dłuższy czas w wodzie, ponieważ może to przyczynić się do ich korodowania.

Pamiętajmy, by nie umieszczać w zmywarce również i tych przedmiotów, na których widnieje stosowne ostrzeżenie. W przeciwnym wypadku nie dziwmy się, że uległy uszkodzeniu lub zaszkodziły urządzeniu.

Czytaj również: Wrzuć tabletkę za 75 gr do wiadra z ciepłą wodą i już nigdy nie przejmuj się smugami po myciu paneli 

Tego nie wkładaj do zmywarki. Może ulec uszkodzeniu

Niewłaściwe przedmioty mogą nie tylko same ulec uszkodzeniu, ale też zaszkodzić zmywarce. Mowa tu na przykład o słoikach czy butelkach z etykietami. Jeśli chcemy umieścić szkło w zmywarce, powinniśmy się pozbyć etykiet. W trakcie zmywania mogą się bowiem odkleić i zapchać filtr, a nawet doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Namoczmy etykiety pod wodą, by łatwiej było je usunąć i włóżmy słoiki do zmywarki dopiero gdy dokładnie je oczyścimy z naklejek.

Zobacz też:

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki