Reklama
Reklama

Zimowy płaszcz czyść tylko w ten sposób. Będzie wyglądał jak nowy

Płaszcz zimowy przed użyciem często trzeba odświeżyć. Z drugiej strony nie jest on zrobiony z materiału, który lubi częste pranie. Wełna pod wpływem wody i wysokich temperatur traci swoją strukturę. Podpowiadamy, jak wyczyścić zimowy płaszcz, bo odzyskał swój dawny blask.

Zasady czyszczenia płaszcza zimowego 

Zimowy płaszcz z dobrej wełny to inwestycja na długie lata. Warto więc zadbać o jego estetyczny wygląd. Pranie nie jest tu dobrym rozwiązaniem. Po wyjęciu odzienia z szafy, wytrzep je dobrze z kurzu i wywietrz. Po tym zabiegu może się okazać, że nie musisz robić nic więcej.  

Co jednak, jeśli nasze ulubione okrycie ma plamy? Do ich oczyszczenia z zimowego płaszcza użyj wilgotnej gąbki lub ściereczki. Nie ma potrzeby moczenia całego stroju, by pozbyć się miejscowych zabrudzeń.  

Wełna często ulega zmechaceniom. Do ich usuwania służą specjalne golarki do ubrań. W zależności od rodzaju zapłacisz za nie od kilkunastu do nawet stu złotych. Wszystkie działają na podobnej zasadzie: usuwają zmechacenia dzięki ostrzom.  

Do usuwania zagnieceń na zimowym płaszczu i do jego odświeżenia przyda się parownica do ubrań. Może okazać się niezbędna, zwłaszcza jeśli płaszcz nie wisiał w szafie, lecz leżał wciśnięty w kąt. Jeśli nie masz parownicy, możesz posłużyć się żelazkiem parowym. Użyj go jednak nie bezpośrednio na tkaninie, lecz z daleka dmuchaj na płaszcz parą z żelazka. Ważnym elementem czyszczenia zimowego płaszcza jest jego dokładne wyszczotkowanie. Sprawi ono, że wełniana faktura nabierze świeżości.  

Czytaj też: Masz dość skrobania piekarnika? Tak usuniesz zabrudzenia w dwie minuty

Jak wyprać zimowy płaszcz?  

Nadchodzi jednak taki moment, kiedy zimowy płaszcz zwyczajnie trzeba wyprać. Pierwszym krokiem powinno być przeczytanie metki na ubraniu. Jeśli producent zaleca tylko czyszczenie na sucho, lepiej z tym nie polemizować. Jeśli jednak informacje na metce pozwalają na pranie zimowego płaszcza, zastosuj się do nich, trzymając się pewnych zasad:  

  • wybierz raczej pranie ręczne. Wełna powinna być prana delikatnie;  
  • użyj chłodnej wody, do której wlej płyn przeznaczony do prania wełny;  
  • zanim zaczniesz pranie, pozwól, by zimowy płaszcz moczył się w wodzie z płynem przez pół godziny;  
  • upierz tkaninę, delikatnie ją uciskając;  
  • nie wykręcaj płaszcza, a tylko wyduś z niego ostrożnie nadmiar wody;  
  • rozłóż płaszcz na grubym ręczniku, przykryj drugim i zwiń i delikatnie uciśnij. Chodzi o to, by ręczniki wchłonęły wodę;  
  • na świeżych ręcznikach rozłóż płaszcz w pozycji poziomej. Kiedy ręczniki wchłoną większość wilgoci, możesz powiesić płaszcz na dobrze wyprofilowanym wieszaku.  

Lepiej nie ryzykować z praniem zimowych płaszczy w pralce. Jeśli jednak musisz to zrobić, nastaw program do tkanin delikatnych, na niską temperaturę do 30 stopni Celsjusza. Wybierz opcję bez wirowania, nie korzystaj z automatycznej suszarki. Po wypraniu susz płaszcz tak, jak w przypadku prania ręcznego.  

 

Zobacz też:

Zwróć na to uwagę, kupując choinkę. Postoi do stycznia i nie będzie gubić igieł

Ustaw taką temperaturę w lodówce. Rachunki za prąd polecą w dół o połowę

Tak wyczyścisz ekran telewizora. Na długo zapomnisz o smugach i kurzu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie